Patlamış Mısır Nasıl Keşfedildi?

Özellikle sinemalarda deliler gibi tüketilen patlamış mısır ilk olarak ne zaman, kim tarafından keşfedildi? Nasıl popüler bir yiyecek haline geldi?
Patlamış Mısır Nasıl Keşfedildi?

9000 yıl önce meksika'da teosinte adı verilen yabani bir ottan yetiştirilen mısır, çiftçiler tarafından güney amerika'ya götürülüp yetiştiriliyor. daha sonra farklı çeşitlerde, şekillerde ve renklerde deneniyor. besin olarak tüketiliyor. peki patlamış mısır (popcorn) nasıl keşfedildi ?

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre mısır, peru'da yaklaşık 6700 yıl önce keşfedilmiş. araştırmada peru'nun kuzey kıyısındaki paredones ve huaca prieta arkeolojik alanlarında eski mısır koçanları, kabukları, püskülleri ve sapları bulunmuş. o zamanlar patlamış mısır olarak çok fazla tüketilmediği söyleniyor.

bulunan en eski patlamış mısır başakları, 1948 ve 1950'de harvard mezunu olan antropolog herbert dick ve botanikçi earle smith tarafından new mexico'nun batı merkezindeki yarasa mağarası'nda (üç bin yıl önce ilkel tarım uygulayan mağara sakinleri tarafından işgal edildiği bilinen bir alan) keşfedilmiş.

fransız kaşiflerin anlatımlarına göre iroquois halkı, bu zorlu mısır tanelerini patlatmak için ısıtılmış kumla doldurulmuş kil kavanozlar kullanmış. iroquois'ler büyük göller bölgesinin her yerinde yaşayan insanları. bu nedenle de , ilk avrupalı-amerikalı patlamış mısır üreticilerinin new york, vermont veya quebec'in taşra bölgelerinden gelmiş olmasını mümkün kılmış olabilirler.
1800'lerin ortalarında aileler patlamış mısırı gece geç saatlerde ateşin önünde ikram olarak veya piknik ve buluşmalar için kullanıyor olsa da patlamış mısır, charles cretors'un patlamış mısır makinesi icadına kadar fazlaca popüler olamadı.

dahası, 1920 ile 1930 yılları arasında amerika birleşik devletleri'nde 20.000 sinema salonunun ilk dalgası açıldı. 1925'te haftalık 25 milyon seyirciden oluşan rekor bir izleyici kitlesine hizmet verildi. 

20. yüzyılın başlarında ülke çapında açılan sinema salonları ile birlikte patlamış mısır da yeni heyecanın bir parçası oldu. genellikle spor etkinliklerinde veya festivallerde mağaza açan atıştırmalık satıcıları, bu trendi fark ederek sinema salonlarının dışında patlamış mısır standları kurmaya başladı. 

bu sinema salonları patlamış mısırın amerika birleşik devletleri'nde ve tarihteki geri kalanında popüler olmasına yardımcı oldu.

buhran yıllarında (1929-1939), patlamış mısır, yoksul ailelerin karşılayabileceği az sayıdaki lüksten biri olmuştu.

patlamış mısır bugün hâlâ tarih boyunca yaygınlaşıp sevilen lezzetli bir atıştırmalıktır; ve insanlar her yıl yaklaşık 17 milyar litre (ortalama bir amerikalı yılda kişi başına yaklaşık 70 litre tüketiyor) patlamış mısır yemektedir.