PC İçin En Ucuz Şekilde, 3 Yıllık Xbox Game Pass Nasıl Alınır?

Yeni yıla girmişken zamlardan etkilenmemek için Xbox'ın oyun kütüphanesi sistemine nasıl en uygun fiyatlı şekilde abone olunur? Buyrun.
PC İçin En Ucuz Şekilde, 3 Yıllık Xbox Game Pass Nasıl Alınır?

pc için uzun dönem ucuza xbox game pass üyeliği oluyor muymuş aga bu diye soran ekşici pc oyuncuları, bu yazıyı özellikle sizin için yazdım. xbox furyasına yeni katılıp series x'iyle, series s'iyle yahu bu 3 yıllık abonelik olayını nasıl yapıyoruz diyen konsolcular. siz de okuyun!

bugün activision blizzard'da satın alındı. çığırtkanlık yapmak istemiyorum ama güncel dolar kuruyla sanki zam kapımızdaymış gibi hissediyorum. o sebeple bu entry'i yazıyorum. şu anda üyelik 30 tl ama yarın microsoft türkiye bundan sonra üyelik 60 tl, 80 tl dese bile hala daha makul bir fiyat olur içerik itibariyle. o yüzden adamlara da kızamayız. şu anki fiyattan üyelik almadığımızla kalırız. o fiyatlardan devam etsen bir türlü, etmesen bir türlü...

ben öğrenene kadar biraz sıkıntı çektim. şu meşhur 3 yıllık abonelik olayı, özellikle microsoft gamepass for pc, yok ultimate, yok live gold falan derken 50 tane farklı isimde abonelik sistemi yürüttüğü için özellikle biz pc tarafındakilerin kafası karışıyor. ben de sora sora öğrendim ve yaptım. siz cebelleşmeyin diye adım adım anlatıyorum.

öncelikle ne yapmaya çalışıyoruz?

gamepass üyeliğini, güncel fiyattan olabildiğince uzun süre ve ucuz almaya çalışıyoruz ki ileride gelecek zamlardan etkilenmeyelim + şu an mevcut fiyattan bile ucuz alalım. sistem maksimum 3 yıllık ileriye dönük abonelik almamıza izin veriyor. yapabileceğimiz maksimum yatırım 3 yıl yani. bana o kadar gerek yok derseniz siz 1 yıllık da yapabilirsiniz, 2 yıllık da. kafanıza göre.

şimdi, sevgili ne olduğunu anlamaya çalışan pc'ci ve büyük ihtimalle bizden bu konuda daha bilgili konsolcu kardeşlerim, anlatıyorum adım adım nasıl yapıyoruz:

ilk başta gamepass ultimate diye bir olay var arkadaşlar

biliyorum birçok pc oyuncusu "yav bu konsollar için üyelik değil mi? pc'de gamepass for pc diye bambaşka bir sistem var galiba" diyor ve kafası karışıyor. benim öyle olmuştu en azından. microsoft basit şeyleri karışık anlatmakta usta çünkü... neyse, normalde 45 tl aylığı bu üyeliğin. bunun olayı ne? hem konsolda hem de pc'de gamepass üyeliği sağlıyor. ikisi birden yani. yanında xcloud üyeliği falan da veriyor da onlar şimdilik bizim işimiz değil. dolayısıyla sizin pc tarafında aldığınız gamepass for pc olayını da içeriyor. işin sonunda yapacağımız şey indirimli fiyattan bundan 3 yıllık üyelik almak. böylelikle 3 yıl boyunca ne zamdan etkileneceğiz, ne de oyunlara doğru dürüst para vereceğiz. microsoft'un köpeği olacağız köpeği... adım adım anlatıyorum. sırasıyla yaptığınızda iş tamamlanacak.

adım 1: mevcut üyeliğimiz varsa bu üyeliği sonlandırma

ilk başta mevcut bir gamepass aboneliğiniz var ise o üyeliği iptal edeceksiniz. gamepass'e abone olmuş insanlar bunun nasıl yapılacağını bilir sanıyorum, o sebeple bunun detayına girmeyeceğim. iptal ettiğinizde ayın kalan günlerinde gamepass'i kullanabileceğinizi ama sonraki ödeme döneminde yenilenmeyeceğini söyler. problem değil. iptal edin siz. aboneliğiniz yoksa zaten herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. (ekleme: halihazırda normal gamepass (gamepass for pc vs.) üyeliği olanlar için bu kesin geçerli-çünkü ben öyleydim- . halihazırda ultimate üyeliği olanlar için çeşitli farklı fikirler mevcut. aylık ultimate üyeliği iptal edip süresinin bitmesini beklemeniz gerektiği yönünde fikirler var. emin olmadığım için iptal edip ay sonunu beklemenizde yarar var. bence ultimate üyeliği de iptal etseniz iptal edilen üyeliklere düşeceği için problem olmaz ama dediğim gibi emin değilim.)

adım 2: uzun süreli xbox live gold aboneliği alma

ulan ultimate falan diyordun, xbox live gold ne ki? demeyin. ne olduğuna ben de bakmadım umrumda da değil. bizi hedefe götüren aracı şey bu olacak.

bu adımda anlatacaklarımı iyi dinleyin. işin önemli kısmı burası çünkü. microsoft store'un sitesine tarayıcıdan girdiğinizde maksimum 3 ay satın alınabiliyor bu üyelik, ancak unutulan bir şey midir yoksa başka bir şey midir bilmiyorum ama başlat çubuğundan bilgisayarınızın içindeki microsoft store'a girdiğinizde orada 6 aylık satın alma imkanı hala duruyor garip bir şekilde. (neden 6 ay? en ucuz bu şekilde oluyor çünkü. 1 yıllık üyelik olsaydı onu alacaktık.) o yüzden satın alımı web sitesi üzerinden değil, microsoft store uygulaması üzerinden yapacağız. (hiçbir yerde olmayıp sadece burada 6 aylık üyelik opsiyonu kalması muhtemelen güncellemeyi unuttuklarından. o sebeple elinizi çabuk tutsanız iyi olur.)

sol alttaki arama çubuğuna microsoft store yazıp microsoft store'a girin. (kayıtlı değilseniz mail adresinizle kayıt olun, sonrasında da normal login olun.)

store'un penceresi açıldığında en tepede arama çubuğu göreceksiniz. o çubuğa live gold yazıyoruz ve xbox live gold önerisi geliyor. tıklıyoruz ve xbox live gold sayfasına giriyoruz. sol tarafta yeşil xbox live gold logosunun altında satın al vs. çıkıyor. ancak biz oradan da satın almıyoruz. hemen o bölgenin alt tarafında küçük bir hediye paketi butonu var. aha şurada. (yani başka birine hediye alıyormuş gibi satın alacağız) oraya tıklıyoruz.


75 tl'ye 3 aylık üyelik çıkıyor yine ama burada bir fark var. 75 tl'nin üzerine bastığımızda burada 6 aylık 119,99 tl seçeneğini de görebiliyoruz. ne web sitesinde bu seçenek çıkıyor ne de başka bir yerde. 6 aylık üyelik alabileceğimiz tek yer burası. buradan 119 tl'ye 6 aylık abonelik satın al diyoruz.

size bunu kime hediye edeceksiniz diye mail adresi soruyor, kredi kartı bilgilerinizi soruyor siz de kendi mail adresinizi giriyorsunuz. satın alım tamamlandı mı? mail adresinize bir iki dakika içerisinde hediye gelecek ama henüz onunla bir şey yapmıyoruz.

her şey tamamsa microsoft store'u köşedeki çarpıdan komple kapatıyoruz ve sonra az önce yaptığımız şeyin aynısını yaparak microsoft store'u tekrar açıyoruz (bende aynı pencereden devam ettiğimde seçenekler çıkmıyor, her seferinde tekrar kapat aç yapmam gerekiyor, problem bende olabilir) microsoft store'dan tekrar live gold'a, oradan tekrar hediye olarak satın almaya, oradan da yine kendi mail adresimize 6 aylık üyelik alıyoruz. eğer 3 yıllık abonelik almak istiyorsanız bu döngüyü 6 kere yapmamız gerekir (6 ayx6=36 ay=3 yıl). yok bana 1 yıl da yeter derseniz 2 kere satın alın, 2 yıl derseniz 4 kere satın alın vs. işte. maksimum süre 3 yıl olabiliyor, onu bilin yeter.

adım 3: aktifleştirme

satın alımı tamamladık. şimdi sırada bunları aktive etmeye geldi.

mailimize giriyoruz. sırasıyla tüm maillere girip kodu kullan butonuyla aktive ediyoruz. 6 adet kendimize hediye ettiğimiz xbox live gold üyeliğini sırayla kullanıyoruz. hepsini yaptığımızda hesabımızda 3 yıllık xbox live gold üyeliği olmuş oluyor.

adım 4: xbox ultimate'e geçiş

https://account.microsoft.com/services

bu linkten microsoft'un web sitesine giriyoruz. burada aktif olan veya geçmişte kullandığımız üyelikler gözüküyor. eğer buraya kadar her şeyi doğru yaptıysanız şu tarih itibariyle 2025 yılında tamamlanacak olan xbox live gold üyeliğiniz görünüyor olması lazım.

bu üyeliğin gözüktüğü yerin sağ tarafında hemen "xbox ultimate'e yükseltin" gibi bir şey yazacak. oraya tıklıyoruz. ve bizi xbox ultimate satın alma sayfasına yönlendiriyor. burada benim de kafam karıştı o yüzden açıklamalıyım. gelen sayfada 44,99 tl/aylık yazıyor. yani sanki bunca ödediğimiz paranın üzerine aylık 45 tl de mi ödeyeceğiz diyorsunuz, mala bağlıyorsunuz ilk etapta ama ona takılmayın. satın al'a tıkladığınızda size mevcut "üyeliğinizi xbox ultimate'e yükseltmek istiyorsunuz 44,99 tl karşılığında he mi?" sorusu çıkıyor. evet diyorsunuz ve tekrar kredi kartı bilgilerinizi vs. girip ödemeyi tamamlıyorsunuz.

tadaaaaa. bitti. bittiğini nereden anlıyoruz?

https://account.microsoft.com/services

bu linke tekrar giriyoruz. eğer her şeyi yaptıysak şuradaki gibi sonraki ödemenin 3 yıl sonra olduğu xbox ultimate aboneliğimizi görüyor olmamız gerekiyor:


alt tarafta yine her ay falan yazdığına takılmayın. (bu bilgi 3 yıllık aboneliğiniz sonlandıktan sonra sizden alacağı aylık ödeme bilgisi. yani 3 yılın sonunda her ay 45 tl çekmeye başlayacak microsoft eğer iptal etmezseniz) xbox ultimate sonraki ödeme ..../..../2025 yazıyorsa tamamdır bu iş. aha şu şekilde görünecek yani:


şimdi ne yaptık?

önce microsoft store'un uygulamasından hediye olarak 6 tane 6 aylık xbox live gold üyeliğini kendi mailimize gönderdik, onları aktifleştirdikten sonra bu üyeliği yükseltme opsiyonuyla 1 aylık xbox ultimate satın alarak komple 3 yıllık xbox live gold aboneliğini xbox ultimate aboneliğine çevirdik.

eğer 3 yıllık abonelik aldıysak ne kadar para harcadık buna?

6 adet 6 aylık üyelik 120x6 = 720 tl
1 adet ultimate üyelik= 45 tl

toplam = 765 tl

765 / 36 ay = 21,25 tl.

mevcut durumda pcciler için 30 tl olan üyeliği 21,25 tl'ye düşürdük. bu kadar şey 9 tl için mi mezarcı herif diyeceksiniz biliyorum ama bunu gamepass'in şimdiki hali için değil, ileride zam gelme ihtimali için alıyoruz zaten. şu kurlarla daha fazla 30 tl bandında kalacağını düşünmüyorum çünkü. elinden geldiğince zorlayacaktır ama 30 tl dediğiniz şey 2 dolardan biraz fazla günümüz kuru itibarıyla. o sebeple yarın bir gün zam gelirse bundan etkilenmemeniz için, eğer sistemi beğeniyorsanız ve gelecek görüyorsanız satın almanızı tavsiye ederim.

not: yukarıda anlattığım bilgiler güncel tarih itibari iledir. store'daki hiç bir yerde olmayan fiyatlandırma veya live gold üyeliği fiyatlandırması, live gold üyelikten ultimate'e geçiş sistemi ileride değişiklik yaşarsa sorumluluk kabul etmiyorum. bugün itibari ile ben yaptım ve oldu.

bütün bunları yazdım da hakkını vereyim şu videodan yararlandım. siz de buradan izleyerek yapabilirsiniz. genel itibariyle özellikle pcciler tarafında bir kafa karışıklığı olduğundan dolayı buraya uzun uzun yazma ihtiyacı hissettim.

hadi iyi oyunlar...

gerekli eklemeler

1. gelen ve muhtemelen gelecek mesajlara toplu cevap vereyim çünkü ekşi sözlük'ten bir sürü kişi aynı mesajları attı. daha önce bu 3 yıllık üyelikten almış ve atıyorum şu anda 1 yılı kalan üyeler, üyelik sürelerini bu yolla uzatabilirler mi bilmiyorum arkadaşlar. bu başlıkta bir kaç sayfa öncesine giderseniz "yaw bu 3 yıllık üyelik olayı pc'de nasıl oluyor?" temalı yardım çağrı entrymi görebilirsiniz. yani ben de çok bilmiyorum sistem tam olarak nasıl. detaylı bilgi almak için microsoft türkiye'nin müşteri hizmetleri ararsanız daha sağlıklı bilgi alırsınız. aynı şekilde bu xbox live gold hediyelerini satın alıp aktif etmeden bir köşede ne kadar tutabiliyoruz onu da bilmiyorum. teoride sınırsız şekilde satın alabiliyoruz ama bu hediyeler ne kadar geçerli bilgim yok. (ekleme: bunun bir süresi yokmuş. lakin live gold'dan ultimate'e geçiş artık olmayacak diyebilirler tabii ki ileride. buna engel bir durum yok. elinizde 3 yıllık live gold key'leri ile kalabilirsiniz yani kullanmazsanız.)

2. ekşi sözlük'ten bahane bunlar nickli arkadaş ekstra bir bilgi daha verdi. bu üyelik hem konsolda hem pc'de geçerli olduğu için, atıyorum siz pc kullanıyorsanız kardeşlik kullanıp 2 adet konsol kullanıcısıyla hesabı paylaşıp maliyetinizi aylık 7 tl'ye de düşürebilirsiniz. bu şekilde neredeyse bedavaya geliyor diyebiliriz.

3. aşağıdaki linkten okunabilen yazıda ekşi sözlük'ten ananossoslukarides nickli arkadaş sağolsun sıkça sorulan sorular tadında almadan önce bilmeniz gerekenleri derleyip cevaplamış. o yazıda bulunan hususları da dikkate almanızı tavsiye ederim. bana gelen soruların birçoğunun cevabı orada var gibi geldi bana okuyunca.