Peaky Blinders Dizisi Karakterlerinin İlham Kaynağı Olan Gerçek Kişiler

Peaky Blinders gerçek mi? Diziyi izledikten sonra akla ilk gelen sorulardan biri elbette bu. Hem Peaky Blinders çetesi gerçek, hem de dizideki daha birçok karakter.
Peaky Blinders Dizisi Karakterlerinin İlham Kaynağı Olan Gerçek Kişiler

peaky blinders'ın altıncı sezonu ile birlikte diziye konu karakterlerin ne kadarı gerçek kişilerden esinlenme konusunda meraka kapıldım.

david southwell'in the history of organized crime kitabına baktım. birleşik krallık'ta organize suç bölümünde billy kimber ve darby sabini'nin ismi geçiyor. 1920 lerde hipodromlarda hakimiyet kurmak için mücadele eden gangsterler arasında bu ikisi de var:


peaky blinders çetesinin yakın tarih gerçek olay ve karakterlerinden esinlenme olduğunu biliyordum zaten:


ilk kez beşinci sezonda boy gösteren billy boys çetesinin ismi de glasgow çeteleri bölümünde geçiyor. böyle bir çete de varmış hakikaten:


oswald mosley ise tarihte britanya faşistler birliğinin kurucusu ve kara gömlekliler isimli paramiliter grubuyla ingiltere'de terör estiren bir politikacı. hitler, mussolini ve franco'ya verdiği destek ile tanınıyormuş:


kitapta ya da internette gerçek hayatta yaşamış changretta'lara, lee ailesine, alfie solomons karakterine rast gelmedim. muhtemel bunlar hayal ürünü karakter ve organizasyonlar.

altıncı sezonda senaryoya dahil olan jack nelson kim ola ki diye biraz araştırdım. boston'lu olması, ingiltere'den likör ithalatı yapan şirket sahipliği, a.b.d. başkanıyla dostluğu gibi bir çok benzerlikten dolayı karakterin joseph kennedy'den esinlendiği konusunda bir ittifak var sanki:


ki o arkadaşın çocuklarından biri a.b.d. başkanı diğeri senatör olacak ileride.

(bkz: john fitzgerald kennedy)
(bkz: robert francis kennedy)

dizi her sezon biraz daha olgunlaşıyor. beşinci sezon da gayet iyiydi. yine de favorim derin devletli, sürgündeki rus aristokrasili, faberge yumurtalı üçüncü sezon.