Ped ve Tamponun Olmadığı Eski Dönemlerde Kadınlar Regl ile Nasıl Başa Çıkıyordu?

Regl (adet) döneminin tarihini ya da modern regl pedinin veya tamponunun icadından önce regl döneminin nasıl yönetildiğini hiç merak ettiniz mi?
Ped ve Tamponun Olmadığı Eski Dönemlerde Kadınlar Regl ile Nasıl Başa Çıkıyordu?


1800'ler öncesi: dönem ürünlerinin ilk başladığı yer

tarihçilere göre, menstrüel ürünlerden ilk kez eski mısır tıbbi kayıtlarında bahsedilmiştir. ürün, dokuma ürünleri, gıda ve kağıt yapımında da kullanılan bir bitki olan papirüs'ten yapılıyordu. m.ö. beşinci yüzyılda yunan hekim ve batı tıbbının babası hipokrat, yunanistan'da tampon olarak tahtaya sarılmış tiftik kullandıklarını yazmıştır. antik japonya'da emilim için genellikle kağıt kullanılırken, amerika yerlilerinde bufalo derisi ve yosun kullanılıyordu ki bu da yeşile yönelmeye yepyeni bir anlam kazandırıyor.


icatlar: ilk tek kullanımlık regl ürünü

viktorya dönemi'nde kumaş parçaları yaygın olarak ped olarak kullanılırdı ve bu da "paçavra üzerinde" terimini ortaya çıkardı. bu 'paçavralar' yeniden kullanılabilirdi ve genellikle pazen veya dokuma kumaştan yapılırdı. neyse ki bu dönem aynı zamanda bakteri üremesi üzerine yapılan çalışmaların ve paçavraların ne kadar sağlıksız olabileceği bilgisinin arttığı bir dönemdi ve sonuçta rahatsız edici ve biraz saçma olsa da dönem ürünleri için 'yaratıcı' icatların patlamasına yol açtı.

sıhhi önlük

vajinal bölgeyi temiz ve kokusuz tutma çabasıyla hijyenik önlük icat edildi - kan ve lekelerin eteğinize veya koltuğunuza bulaşmasını önlemek için bacakların arasından geçen bir şeritle (sürtünme için mükemmel ) pelvik bölgenize bağlanan kauçuk önlük şeklindeki bir cihaz. en sevdiğiniz elbisenizi korumak için ideal olabilir, ancak terleten, kokulu ve mantıksız bir şekilde rahatsız ediciydi.


lister's havluları

johnson & johnson tarafından icat edilen ve 'bayanlar için hijyenik peçeteler' olarak da bilinen lister's towels, muhtemelen satılan ilk ticari pedlerdi. bu seri üretim tek kullanımlık hijyenik pedler gazlı bez ve pamuktan yapılmıştır. bu peçeteler bir adet ürünü olarak kullanılmadan önce, doğum sonrası kanı emmek için kullanılan bir doğum setinin parçasıydı.


ilk adet kabını kim icat etti?

genellikle modern bir ürün olduğu sanılan adet kabının patenti 1867 yılında s.l. hockert tarafından alınmıştır. adet kabının bu versiyonu, vajinaya yerleştirilebilen ve bir kordonla çıkarılabilen halkalı kauçuk bir çuval içermektedir.

menstrüel ürünlere yönelik buluşlar gelişiyor olsa da, menstrüasyon tabuları birçoğunun ana akım pazara girmesini veya bu pazarda başarılı olmasını engelledi. pek çok kadın bu ürünleri satın alırken ya da üzerlerinde taşırken görülmek istemiyordu. gizli kalmak için kadınlar menstrüel ürünleri genellikle posta yoluyla sipariş ederek satın alıyordu. ne yazık ki, ortaya çıkan tek engel damgalanma değildi - tek kullanımlık peçeteler genellikle uygun fiyatlı veya erişilebilir değildi. yüzyılın sonuna kadar - bezler daha yaygın hale geldiğinde - bu tek kullanımlık 'lüksler' sıradan sınıf için erişilebilir hale gelmedi.

1900'ler: hijyenik pedler popülerleşiyor ve tamponlar icat ediliyor

1900'lerde savaş kitleselleştiğinde, savaş alanındaki askerlerle ilgilenen sağlık çalışanları ve hemşireler, kanı etkili bir şekilde emen bir malzeme olan selülozun menstruasyon için de kullanılabileceğini keşfetti. bu keşif kotex hijyenik pedlerin yaratılmasına yol açtı ve 1921'de kitlesel olarak pazarlanan ilk başarı oldu.

hijyenik pedler, johnson & johnson da kotex'in başarısının rüzgarını arkasına aldı ve lister's towels'ı nupak olarak yeniden markalaştı. hijyenik pedler başarılı bir ürün haline geldikçe, pek çok kişi bunları toplum içinde satın alma konusunda hala ihtiyatlıydı. aslında, birçok kadın hala adet dönemlerini gizlemek ve unutmak istiyordu. kültürel olarak etkilenen bu görüşler, 1931 yılında modern tamponun icat edilmesine yardımcı oldu. earle haas, bir kadın arkadaşının yardımıyla, ürünün vajinaya dokunmadan yerleştirilmesine olanak tanıyan bir aplikatörü olan bir tampon yaratmayı başardı. haas'ın buluşu tamponların popülaritesinin artmasına yardımcı oldu, zira tamponla ilgili daha önceki şikayetler tamponun sızdırdığı ve zor yerleştirildiği yönündeydi. deodorantlı tamponlar da 'koku' ile mücadeleye yardımcı olmak için üretildi. yine de birçok kadın, tampon kullandıkları takdirde bekaretlerini kaybedecekleri inancından dolayı tampon kullanmak konusunda isteksizdi. bu nedenle, genellikle sadece evli kadınlara reklamı yapılıyordu.


menstrüel kaplar ne zamandan beri kullanılıyor?

geleneksel tek kullanımlık menstrüel ürünlerin yanı sıra, ilk ticari menstrüel kap piyasaya çıktı. 1937 yılında amerikalı aktris leona chalmers tassette'i (daintette veya foldene olarak da bilinir) icat etti. bu kaplar vulkanize kauçuktan yapılmıştı ve kullanıcıların kemer veya iğne olmadan dar giysiler giymesine izin verirken rahatlık için tasarlanmıştı. tassette'i popülerleştirmek için yapılan birçok reklama rağmen, birçok kadın hala tampon ve ped kullanmayı tercih ediyordu ve 21. yüzyıla kadar menstrüel kaplar tercih edilmeyecekti.

modern çağ, güncel zamanlar: çevre dostu ve sağlık bilinçli dönem ürünleri

pedler ve tamponlar gibi geleneksel tek kullanımlık regl ürünleri modern çağda birçok kişi için tercih edilen seçenek olmaya devam ederken, yeniden kullanılabilir regl ürünleri - regl kapları, diskler, regl iç çamaşırları vb. - popülerlik kazanmıştır. insanlar satın aldıkları ürünlerin çevre ve sağlık üzerindeki etkileri konusunda daha bilinçli hale geldikçe pazarın da değişmesiyle birlikte, regl kapları, regl külotları, organik pedler ve tamponlar gibi ürünler daha kolay bulunabilir hale geldi. aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla ürün seçeneğinin yanı sıra, regl ağrılarını hafifletmek ve regl dönemi boyunca öz bakımı teşvik etmek için ücretsiz regl kitleri ve abonelik kutuları da mevcuttur.

yüzyıllardır kültürel ve sosyal olarak regl dönemlerini ve onlarla birlikte gelen sözde utancı örtbas etmek için bir baskı vardı. şimdi ise, hızla büyüyen sosyal medya platformlarının da desteğiyle, regl dönemleri hakkında daha açık bir şekilde konuşmak ve regl dönemleriyle ilgili damgalamayı ortadan kaldırmak için her zamankinden daha fazla çaba sarf ediliyor. başlangıçta birçok popüler ürün regl dönemini gizli tutmaya ve varlığını gizlemeye yardımcı olmak için icat edilmiş ve pazarlanmış olsa da, artık regl ürünlerini daha rahat, işlevsel, sağlıklı, sürdürülebilir, uygun fiyatlı ve regl olan herkes için erişilebilir hale getirmek için regl ürünleri pazarında genel bir değişim yaşanıyor - her zaman olması gerektiği gibi. 

kaynak