Pek Bilinmeyen Tarihi Bir Gerçek: Türkiye'nin San Marino'yla Savaş Halinde Olması

Şaka değil, gerçekten böyle. Nasıl olduğunu Sözlük yazarı ''hayrullah amazingogullari'' anlatmış.
Pek Bilinmeyen Tarihi Bir Gerçek: Türkiye'nin San Marino'yla Savaş Halinde Olması
iStock.com


birinci dünya savaşı'nda, savaştan biraz zaman önce beylik olayından cumhuriyet devletine geçen italya'nın savaşta yanına komşusu san marino'yu da 3 haziran 1915'te almasıyla başlayan bu süreç sonrası ve 1918'de savaşın bitmesi, savaş bitiminde imzalanan anlaşmalar derken san marino'nun arada kaynayıp unutulmasıdır. bilindiği üzre almanya versay'ı, osmanlı da mondros'u imzalamıştı. lakin katılan devletler arasında san marino yoktu. allies olarak adlandırılan bu itilaf devletleri arasında ne sevr'de, ne de mondros da osmanlı devleti'ne savaş açan san marino'yu kimse antlaşmaya davet etmemişti.

bu san marino silahlı kuvvetlerinin birinci dünya savaşı'ndaki fantastik ordusu. times bile taşak geçmiştir. "göz kamaştırıcı 39 üniformasız subay" diyerek. ayrıca kendileri savaşa 39 subay, 950 er ile savaşa katılmıştır.


http://www.time.com/…/article/0,9171,764742,00.html

tarihi gerçek yukarıdaki linkin son paragrafında da geyik bir biçimde anlatılmaktadır. "san marino forgot to show up when peace treaties were signed at sevres and versailles. everyone else forgot..."


ayrıca san marino sike sallanmamış birinci dünya savaşı içersindeki itilaf devletleri arasında kendine yer bulamamıştır.

http://en.wikipedia.org/wiki/allies_of_world_war_i


sevr, mondros ve versay'a katılmayan san marino lozan antlaşmasına da katılmayarak 1923'ten bu yana türkiye ile savaş halindedir. buyrun:

http://en.wikipedia.org/wiki/treaty_of_lausanne


ciddi ciddi savaş halindeyizdir san marino ile bu tarihi gerçek ile yüzleşmek lazım. ben mahalleden adam topluyorum beyler, kahveye de uğrayacağım 100-150 kişi oluruz. şöyle bir bin kişi toparlayalım sözlük içinden san marino'ya dalalım.