Pek Çok İnsana Cazı Sevdirmeyi Başaran Klasik Albüm: Mingus Ah Um

Usta caz müzisyeni Charles Mingus'un 1959 tarihli albümü Ah Um, aynı yıl piyasaya çıkan Kind of Blue ve Time Out gibi albümlerin arasından bile kendini belli eden bir kayıt.
Pek Çok İnsana Cazı Sevdirmeyi Başaran Klasik Albüm: Mingus Ah Um

ah um, caz tarihinin kilometre taşlarından, içerdiği on iki parçanın tümünün standartlaştığı [yine tarihin en vurucu albümlerinin (the shape of jazz to come, time out, kind of blue) çıktığı o müthiş yılda piyasaya sürülmüş] 1959 columbia records çıkışlı charles mingus albümü.

sadece yedi kişiyle adeta big band'lere bedel enfes cazın ta kendisi olarak bu güzide albümde mingus'a altoda john handy, tenor saksofonda kadim dostlarından booker ervin ve -the clown'dan tanıdık gelecek- shafi hadi eşlik etmekte. hard bop döneminin en azından mingus için favori piyanisti horace parlan, "mingus'ın tromboncusu" olarak anılan jimmy knepper ve ömrünün sonuna kadar mingus'a eşlik eden davulcu dannie richmond ise adeta üzerinde mingus'ın yürüdüğü uçan halıyı örüyorlar.

Charles Mingus, Clifford Jordan, Eric Dolphy, Johnny Coles, Jaki Byard, ve Dannie Richmond, 1964

usta müzisyenin maddi sıkıntılardan ötürü pezevenklik yaptığı günlere yaptığı göndermeden isim alan mingus ah um, aslında çok başarılı bir düzen eleştirisi. arkansas valisi orval faubus'a karşı beyaz öğrencilerin sınıflarına alınmayan afroamerikan gençlerin yanında duran büyük usta; aynı zamanda yanlarında çaldığı lester young (goodbye pork pie hat) ve duke ellington'ı (open letter to duke) da onurlandırıyor. sue (sue mingus) için yazdığı ve albüme sonradan eklenen, kadınıma çalmayı çok arzuladığım girl of my dreams ise final için ideal parça olmuş.

Mingus

az bilinen detaylardan biri de pedal point blues'da horace parlan'ın yanında -aynı piyanoda- mingus'ın da çalmasıdır. öte yandan meşhur theme from lester young (rip) ya da bilinen adıyla goodbye pork pie hat'in ilk kez çalındığı kayıt da bu albümdür. bir de boogie stop shuffle var, sayısız jenerikte duymaya alıştığımız; new york metrolarının adeta jingle'ı haline gelmiş tatlı-boppish standart. 50. yıl anısına tekrar basıldı bu güzide kayıt, mümkünse lp'den dinlemenizi öneririm.

Albümün tamamını aşağıdan dinleyebilirsiniz

Tüm Zamanların En Çok Bilinen Efsane Caz Albümlerinden Biri: Somethin' Else

Tüm Müzik Tarihinin En İyi Albümlerinden Olan "Kind of Blue"nun Ortaya Çıkış Hikayesi