Penise Benzer Görüntüsüyle Dikkat Çeken, Pahalı Bir İstiridye Türü: Geoduck

Yumuşakçalar grubundaki bu hayvanın görüntüsü penise benzese de kendisi dünyanın en büyük gelgit istiridyesi.
Penise Benzer Görüntüsüyle Dikkat Çeken, Pahalı Bir İstiridye Türü: Geoduck

evet, yumuşakçalar grubundaki bu hayvanın görüntüsü penise benzese de kendisi dünyanın en büyük gelgit istiridyesidir. aslında görünüm olarak salyangoza benzer; fil hortumuna benzeyen uzuv, okyanus tabanını kazmaya yarar. ayrıca, iç organların bulunduğu gövde istiridyelerdeki gibi alt-üst kabuğundan oluşmaktadır.


kabuk uzunluğu ortalama 15-20 cm, ortalama ağırlığı ise yaklaşık 1 kilo olan bu istiridyenin toprağı kazmaya ve beslenmeye yarayan organının boyu ise bir metreye kadar ulaşabiliyor. geoduck, kendisini okyanus tabanındaki kum veya çakılın yaklaşık 1 metre derinliğine kendini gömer ve burada yaklaşık 100 yıl yaşar. gelgit olayının yaşandığı, ortalama 8-12 metre derinliğindeki suları daha çok tercih ederler.


kabuklu kısmı en derin noktada iken beslenme hortumu toprak yüzeyine ulaşır ve fitoplankton (tek hücreli deniz yosunu), çoğunlukla da diyatomlar ve kamçılıları emerek beslenir. büyük uzvu sayesinde toprağı en hızlı kazan istiridye olma özelliği taşır.


çin'deki ismi "fil hortumlu istiridye" olan geoduck aslında abd ve kanada'nın kuzey pasifik sahillerinde yaşamaktadır. çin ve hong kong gibi ülkelerde oldukça sevilen bir yiyecektir, ancak geoduck'ın kilosu ortalama 30-40 usd'ye satıldığından sadece üst kesime hitap etmektedir. tadı salatalığı andırır, deniz tadı çok yoktur, gövdesi daha yumuşak uzun uzvu daha serttir, yenildiğinde içinden suyunu salar. baş kısmını bazı kişiler yemeyip ayırırlar.


pişirmek için çok kısa süre kaynar suda bekletip, sonra pişirmeyi durdurmak için buzlu suya almak gerekir. sonrasında üst derisi soyulup, iç organları boşaltılarak sashimi şeklinde servis yapılabiliyor. genellikle yemek için genç geoducklar tercih ediliyor.


güncel asmr videolarında bütün olarak da yenebildiğini gördük.