Penisin İçe Çekilerek Kaybolacağını Düşünme Korkusu: Koro Sendromu

Koro sendromu, bu güne kadar duyup duyabileceğiniz en ilginç psikolojik rahatsızlıklardan biri. Uzak Doğu'ya has olan bu rahatsızlığa inceliyoruz.
Penisin İçe Çekilerek Kaybolacağını Düşünme Korkusu: Koro Sendromu
iStock

uzakdoğu erkeklerinde, misal çinlilerde, misal malezyalılarda, misal singapurlularda gözlemlenmiştir koro. belirtisi şudur: adam penisinin küçülüp vücudunun içine gireceğini ve bunun ardından öleceğini düşünüp yabana atılmaz bir korku krizi içine girmektedir, bir nevi panik ataktır yani, seksüel takıntı çeşnili...

şöyle ki, tipik olarak 35-40 yaşlarında bir adam soğuk bir yerde tuvaletini yaparken, ya da cinsel yönden stresli bir anında, mesela mastürbasyon sonrası suçluluk hissederken, ya da hayat kadınlarıyla beraber olduktan sonra, ya da performansından hoşnut kalmadığı bir zamanda aniden böyle bir paniğe kapılıyor, ve aman penisim içeri gömülmesin diye sıkı sıkı sarılıyor ona, bırakmıyor. kendisi yorulunca karısından, akrabalarından, arkadaşlarından yardım istiyor, ve hatta inanır mısınız ki bazen tahta mandalların, küçük ağırlıkların, iplerin bu panik halini ortadan kaldırmada çok işe yaradığı görülüyor. penisin o anda bir başkası üzerinde kullanılmasının da derde hemen deva olabildiği söyleniyor, yoksa günler hatta haftalar boyunca sürebiliyor bu fantezi tadındaki rahatsızlık.

işin ilginci, kimseyi de korkutmak istemem ama, böyle penisin içe çekilmesi gibi bir olgu da yok değil hayatta. rusya'da bir adamın başına gelmiş mesela, ertesi gün düzelmiş gerçi. bunun dışında kimi yaralanmaların, obezitenin, anatomik bozuklukların, boğulmanın da bu tarz bir deneyime sebebiyet verebileceği belirtilmiş. bilemiyorum.

çok daha ender olmakla beraber uzakdoğulu kadınlarda da rastlanmış bir olgu: onlar da göğüslerinin ya da labialarının küçülüp içlerine gömüleceğinden korkabiliyorlar. ve size şunu da söyleyeyim ki, böyle sırf belirli kültürlerde görülen başka bir dizi ilginç anormallik gibi (bkz: amok) koro da salgın halinde yaşanabiliyor, misal 1967'de singapur gazetelerini süslemiş böyle bir salgının haberleri. 

psikodinamik ya da yin yang bağlamında açıklamalar getiriliyor koro'ya, pek manalı bulamadım haliyle. bu entryi yazmamın tek sebebiyse eli penisinde bir adam görürseniz onun koro krizinde olabileceği ihtimalini aklınıza getirmeniz.

Diğerlerine Kıyasla Türklerin İngilizce Konusundaki Endişesi Yersiz mi?