Picasso’nun En Ünlü Tablolarından Guernica'nın Altında Yatan Gizli Anlamlar

Picasso’nun karmaşık resimlerinden anlam aramak saatler sürebilir. Bu yazıda ise Picasso’nun en ünlü tablolarından olan Guernica’nın 3 boyutlu bir incelemesi yer alıyor.
Picasso-Guernica - Kaynak: markwk

pablo picasso/ guernica
guernica 3d tablonun içine 3 boyutlu bir gezi

tabloda, ölüm, şiddet, gaddarlık ve çaresizlik sahneleri, bunların asıl sebebi gösterilmeksizin işlenmiştir. tablonun siyah beyaz oluşuyla, o dönemdeki gazetelerde yayımlanan fotoğraflara yakınlık sağlanmış, ayrıca savaşın yarattığı cansızlık vurgulanmıştır.

guernica'da, acı çeken insanlar ve hayvanlar ile kaos içindeki yıkılmış binalar betimlenmiştir.

tüm sahne bir odanın içindedir, sol tarafta yer alan büyük gözlü boğa, kucağındaki ölü çocuğa ağlayan bir kadının üzerinde durur.

resmin merkezinde acı içinde yıkılmak üzere olan, mızrakla vurulmuş bir at bulunur. atın burnu ve üst dişleri, bir insan kafatası şeklindedir.

atın altında bir askerin parçalanmış cesedi vardır.

asker, üzerinde çiçeklerin büyüdüğü kırılmış bir kılıç tutmaktadır.

acı çeken atın üzerinde, göz şeklindeki çıplak bir ampul parlamaktadır.

atın sağ üst tarafında, bu vahşi sahnelere tanıklık ederek camdan içeri girmekte olan, korku dolu bir kadın figürü vardır. kadın, elinde yanan bir gaz lambası taşır.

korku içindeki bir başka kadın sağdan yalpalayarak merkeze doğru ilerlemektedir. kadın, parlayan ampüle boş gözlerle bakmaktadır.

boğanın, atın ve çocuk için ağlayan kadının dilleri olarak çizilmiş olan hançerler çığlıkları simgeler.

sağ uçta, dehşet içinde kollarını kaldırmış bir adam, yukarıdan ve aşağıdan ateşlerle sarılmıştır.

resmin sağ ucunda, açık bir kapıyla sonlanan siyah bir duvar vardır.

at ve boğa figürünün guernica'daki anlamını açıklaması istediğinde picasso şöyle cevap vermişti:

"... bu boğa bir boğadır ve bu at bir attır... resimlerimdeki belli şeylere birer anlam verdiğinizde bu doğru olabilir, ama bu anlamı vermek benim fikrim olmamıştır. sizin vardığınız fikirlere ve sonuçlara ben de varmış olmalıyım, ama içgüdüsel ve bilinçsiz olarak. ben resim yapmak için resim yapıyorum. nesneleri oldukları gibi çiziyorum."

picasso, guernica üzerinde çalışırken de şunları söylemiştir :

" ispanya'nın mücadelesi, insanlara, özgürlüğe yapılan saldırıya karşıdır. ressam olarak hayatım boyunca sürekli sanatın ölümüne karşı durmaya çalıştım. benim gericilikle ve ölümle anlaşma içinde olduğumu kim bir an için bile olsa düşünebilir? ... üzerinde çalıştığım ve guernica ismini vereceğim resimde, ve son zamanlardaki tüm eserlerimde, ispanya'yı acı ve ölüm okyanusuna batıran askeri sınıfa duyduğum nefreti açıkça göstermekteyim.

guernica, pablo picasso tarafından 1937'de yapılan, ispanya iç savaşı sırasında nazi almanyası'na ait 28 bombardıman uçağının 26 nisan 1937'de ispanya'daki guernica şehrini bombalamasını anlatan, 7,76 m eninde ve 3,49 m yüksekliğinde anıtsal tablodur. saldırı sırasında 250 ila 1.600 kişi hayatını kaybetmiş, çok daha fazla sayıda kişi de yaralanmıştı.

ispanyol hükümeti, paris'teki 1937 dünya fuarı kapsamındaki modern hayatta sanat ve teknik sergisinin ispanya'ya ayrılan bölümünde sergilenmek üzere, pablo picasso'ya büyük bir duvar resmi sipariş etti. o sırada gerçekleşen hava saldırısından etkilenen picasso, saldırıdan sonraki 15 gün içinde bu duvar resmini tamamladı. tablo ufak bir dünya turu kapsamında çeşitli ülkelerde sergilendi ve beğeni topladı. böylece ispanya'daki iç savaşa diğer ülkelerin ilgisi de çekilmiş oldu. guernica, savaş trajedilerinin ve savaşın bireyler üzerindeki acı verici etkilerinin bir özetidir. tablo zaman içinde, savaşın yarattığı trajedilerin anımsatıcısı, savaş karşıtı ve barış yanlısı düşüncelerin sembolü haline gelmiştir.

kaynak:wikipedia