Pink Floyd'un Belediye Meclisini İstifaya Zorlayan Venedik Konseri

1989'da Pink Floyd'un Venedik'te 200 bin kişiye verdiği konser epey olaylı geçmiş.
Pink Floyd'un Belediye Meclisini İstifaya Zorlayan Venedik Konseri

1989 yılında venedik'te san marco meydanı'nın yanında yüzen bir sahnede gerçekleşen pink floyd konseri 200.000'den fazla hayranı bir araya getirmiştir.

şehir yetkilileri, venedik'in tarihi san marco meydanı'nda 12'den fazla ülkede televizyonda gösterilecek ücretsiz bir konser düzenlemişti. bu haber pek çok kişi tarafından heyecanla karşılandı, ancak birçok venedikli tarafından da öfkeyle karşılandı. birçok yaşlı venedikli konserin yasaklanmasını istedi. nedeni ise konserin kentteki yapılara zarar verebilmesiydi.

eski venedik turizm komiseri augusto salvadori, new york times'a şunları söyledi: "tarihi merkezler, tarihi doğalarıyla bağdaşmayan performanslar için kullanılmamalıdır." "rock istiyorlarsa, bırakın futbol stadyumunda yapsınlar, san marco meydanı'nda değil." grup, desibel seviyelerini 100'den 60'a düşürmeyi ve meydandan 200 metre uzakta, venedik'in kanalları ve lagünlerindeki "yüzen geçici mimarilerin uzun bir geçmişine" eşlik edecek yüzen bir sahnede performans sergilemeyi teklif ettiğinde nihayet bir anlaşmaya varıldı.


devlet televizyonu raı tarafından çekilen gösteri, "20'den fazla ülkede, tahmini olarak yaklaşık 100 milyon izleyiciyle" yayınlandı. canlı yayının zaman kısıtlaması nedeniyle bazı şarkılar çıkarılmış, bazıları ise yer yer kısaltılmıştı. san marco meydanı tam kapasiteyle doldu. katılanların çoğu bunun şimdiye kadar yaşadıkları en büyük konserlerden biri olduğunu söyledi. aslında en büyük zararı seyirci verdi. yetkililer, geride 300 ton çöp ve 500 metreküp boş teneke ve şişe bıraktıklarını söyledi. şehirde portatif lavabo bulunmadığı için konsere gidenler tuvaletlerini duvarlara yaptı. sonrasında öfkelenen bölge sakinleri, belediye başkanı antonio casellati'yi istifa etmesi gerektiğini düşünüyorlardı.

david gilmour'a göre: “venedik gösterisi çok eğlenceliydi ama çok gergin ve sinir bozucuydu. yapmamız gereken belirli bir uzunlukta gösteri vardı; uydu yayını, bunu kesinlikle kesin bir şekilde yapmamız gerektiği anlamına geliyordu. şarkı listemiz vardı ve daha önce hiç yapmadığımız şekilde onları kısaltmıştık. önümde yerde kırmızı dijital göstergeli büyük bir saat vardı ve her sayının başlangıç zamanı bir kağıt parçası üzerinde yazılıydı. bir sonraki sayının başlangıç saatine yaklaşıyor olsaydık, bulunduğumuz sayıyı tamamlamam gerekiyordu. gerçekten güzel vakit geçirdik ama güvenlik, tuvalet, yemek hizmetlerini sağlamayı kabul eden belediye yetkilileri yapmaları gereken her şeyden tamamen vazgeçtiler ve daha sonra ortaya çıkan tüm sorunların suçunu bize yüklemeye çalıştılar.” 

olaydan kısa süre sonra venedik belediye başkanı, tüm meclis ile birlikte istifa etti.

kaynak