PlayStation 5 İçin Ses Getirecek Bir Oyun Neden Henüz Piyasaya Çıkmış Değil?

En fazla heyecan yaratan PS5 oyununun küçük çaplı Spider-Man: Miles Morales olduğu düşünülürse PlayStation 5'e özel (exclusive) oyun epey az diyebiliriz şu anda. Peki neden?
PlayStation 5 İçin Ses Getirecek Bir Oyun Neden Henüz Piyasaya Çıkmış Değil?

ps5'in ses getirecek oyunla çıkmaması çok beklenmeyecek bir şey değildi. zaten sadece yeni jenerasyona çıkacak oyunlardan bahsediyorsak ps4 de aynı şekilde oyunsuz çıkmıştı hatta onda geriye dönük uyumluluk da olmadığı için ps1/2/3 oyunlarıyla vakit geçirmek de hayaldi. insanlar aylarca aynı 2-3 oyunu oynayıp durdu. keza xbox da bu durumdan muzdaripti.

ama bu oyun endüstrisinde yıllar içinde büyüyen bir sıkıntıydı. çünkü oyun maliyetleri zamanla epey arttığı için konsol üreticileri en iyi oyunlarını daha ilk günden dışarıda sadece birkaç milyon adet konsol varken çıkaramıyor. nostalji olmadan geriye dönüp ps2, ps3 çıkış oyunlarına bakınca, zaten o dönemlerde bile daha iyi oyunları sonraya sakladıkları görülüyor. o yüzden günümüzde bu maliyetlerle bunu yapmamalarının imkanı yok. anca crossgen şeklinde ps4'e de çıkaracaklar oyunları ki maliyeti karşılayıp aynı zamanda 4 sene sonra çıkardıkları senaryoya göre potansiyel gelirin çok büyük kısmını kaybettikleriyle kalmasınlar.


çok önemli ikinci bir sebep de zaten ps5'e stok yetişmediği için her türlü aynı miktarda satacak konsola oyun feda etmeye gerek görmüyorlardır. yani horizon, god of war ilk günden çıksa da bu alet aynı sayıda satacak. çünkü stok yetmiyor. satışı etkilemeyeceği halde, gelecekte hype yaratıp satış arttırma aracı olarak kullanabilecekleri oyunları konsolun ilk aylarında çıkarmaları için sebep yok.

bir de stok yetmediği için sen bu kaliteli exclusive'leri yeni jenerasyona özel çıkarırsan sadece birkaç milyon kişinin oynayabilmesi konsolu almak isteyen ama bulamamış kişilerin (çoğunluk) canını çok sıkar, marka için istenmeyen bir durum oluşturur. malum çoğu oyuncu için kendi platformundaki oyuna erişim sağlayamamak, parasını verip almak istediği halde, çok rahatsız eden bir durum.

piyasadaki ps5'lerin büyükçe bir miktarının karaborsacıların elinde olması da üstte saydığım durumları iyice kötü bir hale sokan başka bir unsur tabi.