PlayStation 5'te Bariz Şekilde Fark Yaratan 3D Ses Nasıl Ayarlanır?

PS5'te 3D sesi ayarlamayı keşfeden bir Sözlük yazarı anlatıyor.
PlayStation 5'te Bariz Şekilde Fark Yaratan 3D Ses Nasıl Ayarlanır?

kimse pek bahsetmiyor ama playstation5'in 3d ses diye müthiş bir özelliği bulunuyor

ayarları kurcalarken menüsünde görüpte neymiş bu diyip baktım ve gerekli ayarları yaptıktan sonra kulaklarıma inanamadım.

konsol fabrikasyon olarak stereo ses ile birlikte geliyor ki bu gayet normal fakat ne sony tarafından ne de konsol çıktığı zaman var mıydı bu özellik sonradan mı eklendi bilmiyorum ama hiçbir yayıncı, içerik üreticisinden böyle bir özelliğinin bas bas reklamının yapıldığı bir içerik görmedim. o yüzden bu yazıyı yazmak istiyorum. bilmeyen bir sürü kullanıcı olduğuna eminim.

öncelikle özellik için özel bir televizyon şartı falan koşulmuyor bu gayet iyi. bu özelliğin çalışma mantığı dualsense üzerindeki mikrofon ile televizyon hoparlörlerinden çıkan ses arasında odanın ses dağılımı ve boşlukta yayılımını, aynı zamanda odanın akustiğini ölçerek sesi size daha doygun ve dolu bir biçimde ulaştırmayı amaçlayan müthiş bir sistem. yaparken çok fazla umudum yoktu ne kadar fark edebilir ki diye düşünüyordum fakat kurulum bittikten sonra sony standart stereo sesinin de yer aldığı bir kıyaslama ekranıyla sizi baş başa bırakıyor ve orada iki sesi de dinlediğiniz de vay be bu kadar fark olur mu diye şaşırıp kalıyorsunuz. aşağıya resmi siteden aldığım kurulum detaylarını bıraktım göz atabilirsiniz.


televizyon hoparlörleriniz için 3d sesi ayarlama

odanızın akustiğini ölçmek için televizyon hoparlörlerinizi ve kablosuz kumandanızdaki dahili mikrofonu kullanın. normalde ps5 konsolunuzu kullanırken oturduğunuz konumda oturun.

ayarlar > ses bölümüne gidin.

televizyon hoparlörleri için 3d ses öğesini seçin ve ölçüm sonuçlarına göre optimum 3d ses ayarını yapmak için ekrandaki talimatları uygulayın.

ölçüm tamamlandıktan sonra, hangi sesi tercih ettiğinizi görmek için hem stereo ses hem de 3d sesi dinleyebilir ve karşılaştırabilirsiniz.

ayarlar > ses > televizyon hoparlörleri için 3d ses öğesini bir sonraki seçişinizde ve televizyon hoparlörleri için 3d sesi etkinleştir seçeneğini açışınızda stereo ses 3d sese geçer. bu ayarı kapattığınızda 3d ses, stereo sese geçer.

televizyonun konumu veya ortamınız değiştiğinde, odanızın akustiğini tekrar ölçmeniz gerekir.

kaynak