Polkastarter'da Ön Satıştan Nasıl Coin Alınır?

Polkastarter'da kademe kademe bir coin'i ön satıştan nasıl alabileceğinizi anlatan bir rehber.
Polkastarter'da Ön Satıştan Nasıl Coin Alınır?

coin piyasasına giren herkesin hayalidir 100x gibi sayıları görmek. varlığını dahi tam olarak kestiremez insan. gerçekten bir coin 100x yapıyor mu? coin piyasasına girmeyen insanlar 100x gibi bir sayının tamamen kumar olduğunu düşünür. kendisi dışarıda kaldığı için pek fazla kabullenemez. düşünsenize 500 dolarınız 50 bin dolar oluyor. kim inanabilir ki? arkanıza yaslanın ve bunun mümkün olduğuna inanmaya hazırlanın.

şimdi size, adeta bedava ekmek kuyruğu gibi sırası olan coinlist'ten bin kat daha kaliteli olan polkastarter'da kademe kademe bir coini ön satıştan alacağınızı anlatacağım. tabii ki bu yazacaklarım kendi araştırmalarımı yansıtır. herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. hiçbir zaman kendi araştırmanızı yapmadan yatırım yapmayınız.

bu sitede alışverişler metamask cüzdanıyla mümkün olabiliyor. genellikle erc-20 ağı kullanılır. google chrome'a metamask eklentisini indiriyoruz. metamask'a üye oluyoruz. üye olurken size verdiği kelimeleri sırasıyla not ediyoruz. bu notu mutlaka ama mutlaka hardcopy olarak da saklamamız gerekiyor. (bir başka bilgisayardan o hesabınıza girmeniz için şart.)

şimdi gelelim polkastarter'a. görüldüğü üzere burada birçok coinin ön satışı mevcut


herhangi birisine tıklıyoruz. ben mesela polkadex'e tıkladım ve twitter hesaplarını buldum. twitter hesaplarında aradığım şey "polkastarder whitelist ". yani belli miktardaki coini satın alacak kişilerin listesi. eğer geç kalmamışsam buna katılabilirim. geç kaldıysam da yapacak bir şey yok, başka projelere yönelirim.


nihayet aradığım o paylaşımı buluyorum. "whitelist open" işte şu hesabı takip et tarzı belli başlı görevler veriyor. en sonunda da form bulunuyor. en önemli yeri burası. foruma girip istenilen bilgileri ve kyc doğrulamarını yapıyoruz. kyc yani kimlik doğrulaması. her proje kendi anlaştığı kuruma yönlendirir kyc yapmak için. yılmadan üşenmeden yapmak gerekir.


bunun gibi sağlam diyebileceğimiz birçok projeler buralarda çok ucuza satılıyor. bunun için siteyi sürekli olarak takip etmek gerekiyor.

diyelim ki herhangi birisinden whitelist'e seçildiniz (ki umarım seçilirsiniz. sonradan 15 dolar olacak projeleri 0,015'ten alma şansınız oluyor.) ve mutlaka satın alma hakkınız olacak. diğer borsalardaki gibi siteye hit kazandırmak için çakallıkları yok yani. seçilmediysen alamıyorsun, sıraya girme diye bir durum yok. metamask cüzdanınıza para atıp oradan alışveriş yapıyorsunuz. dikkat edilmesi gereken yer alışverişin ethereum üzerinden olması. bunları da anlatmaya gerek yok sanırım.

peki çıkıyor mu bu? yani oluyor mu böyle şey? 

evet, çıkıyor arkadaşlar. çıkmasa buraya gelip yazmazdım. benim gibi her alanda şansız bir insana dahi çıkabiliyor. önemli olan doğru adımları yapmak. zaten whitelist çıkarsa mutlaka o coinden alabiliyorsunuz.

tokeni alır almaz satabiliyor muyuz? 

şartlar hepsinde değişiyor. bunu bilmek için tokenlerin tokenomics'lerine bakmak gerekir. en net bilgi oradadır. mesela bakalım cere'nin tokenomics'ine. burada diyor ki; 12 ay kilitli kalacak, tokenlerini satamayacaksın ama %7,7'si bu token herhangi bir borsada yayınlandığı zaman satabileceksin:

eğer ki aldığımız tokenimiz 15x yaparsa mesela aldığımız fiyat 0,015 dolar. diyelim ki bu token 0,25 dolara satışa sunuldu bir borsada o zaman yatırdığımız parayı %7'lik bir satışta çıkarmış oluyoruz. tabii her zaman risk vardır. belki yapmaz 15x. bunun için cere'nin ya da hangi tokeni alacaksanız onun araştırmasını iyi yapmalısınız. mutlaka ama mutlaka riski göz önünde bulundurmak gerekir.

3 bin adet pols'e sahip olmak gerek gibi şeyler yazmışlar ekşi sözlük'te. var mı öyle bir şey?

eğer token/coin 1000 kişiye satılacaksa bunun 500'ü elinde pols tutanlara satılıyor. bunun için de mesela whitelistte sorar pols tutuyor musunuz diye. kalan yarısı ise public'e dağıtılır. yani elinde pols tutmayanlara. tabii elinde pols tutanlarda public'e göre daha az başvuru olacağı için eğer pols tutuyorsanız şansınız biraz daha fazladır.

100x yapmış bir proje? 

aynı sitede daha önce satışı olan polkamon'a gelin birlikte bakalım. polkamon 14 gün önce satışa sunulmuş:


o zamanki 1 etheryumla yaklaşık 5181,35 adet polkamon satın alınabiliyormuş:


hemen o güne gidip ethereumun fiyatına bakalım:


gerekli hesaplamaları da sözelciler için şöyle ekleyeyim:


yani bir polkamon 0,37 dolara satılmış arkadaşlar. peki satın aldığımız günden 1 gün sonrasına bakalım. (borsaya girdiği zamana) şöyle tıklayalım:


gördüğünüz sayı şaka değil, yaklaşık 160 katına çıkmış. umarım whitelist çıkıp hayatınızın en azından bir kısmının değişebileceği günleri görürüz.