Polonya, Ukrayna Halkına Neden Organize Bir Şekilde Büyük Destek Veriyor?

Evet, Batı dünyasının çoğunluğu gibi Polonya'nın da Ukrayna'ya siyasi destek vermesi hatta Leh sığınmacıları kabul etmesi sürpriz sayılmaz ancak bunun altını doldurmakta da fayda var: Neden?
Polonya, Ukrayna Halkına Neden Organize Bir Şekilde Büyük Destek Veriyor?
iStock

Şu ana dek Polonya'nın yaptıkları

polonya da ingiltere gibi rusya'nın swift sisteminden acilen çıkartılmasını ve nord stream 1-2'nin durdurulmasını talep ediyor. bugün polonya başbakanı macaristan'ı yaptırımlar konusunda ikna ettikten sonra almanların vicdanını sızlatmak için berlin'e uçmuş. https://finance.yahoo.com/…le-polish-123729986.html

şu ana dek olanlar:

- polonya ukrayna'ya askeri mühimmat taşıyan konvoylar gönderdiğini resmi olarak duyurdu.

- bütün rus uçaklarına hava sahasını kapattı.

- saldırılar başladığından itibaren şu ana kadar 100binin üzerinde ukraynalıyı sınırdan içeri aldı.

-cumhurbaşkanı andrzej duda, ukrayna'ya acilen avrupa birliği'ne aday ülke statüsü verilmesini talep ederek ülkece tüm insiyatifi üstleneceklerini duyurdu. yani statüyü verelim sonradan koşulları tartışırız diyorlar. elbette burada söz konusu olan ab'nin fonları. ukrayna'nın paraya ihtiyacı olacak. bu kanaldan bir kaynak yaratmak istiyor polonya.

Andrej Duda


Temel sebepler

polonya devletinin ukrayna'nın işgaline bu denli karşı çıkmasının elbette ki stratejik yönden askeri, siyasi, ekonomik motivasyonları var. bu yadsınamaz bir gerçek. fakat polonya halkının savaştan kaçan ukraynalılara tam manasıyla kucak açmaları bütünüyle kültürel bir mesele. bunu suriyeli-afganlı sığınmacılarla kıyaslamak kadar saçma bir şey olamaz.

polonya kültürünün ukrayna toprakları ile sıkı sıkıya bir bağı var. tarihteki en büyük liderlerinden birisi olan jan iii sobieski, hani şu kara mustafa paşa'nın avusturya'da kabusu olan polonyalı komutan var ya, işte o bile lviv doğumludur... bunun dışında polonya kültüründe önemli bir konuma sahip olan pek çok yazar, şair, ressam, müzisyen bugünkü ukrayna şehirlerinde doğup büyümüş ve halen faaliyet halinde olan ukrayna okullarında eğitim görmüşlerdir.

mesela stanislaw lem, wojciech kilar, zbigniew herbert, leopold staff ve daha nicesi... yani polonyalılar ukraynalılarla çok derin kültürel bağlara sahipler. uzak akrabalık ilişkilerinden filan zaten bahsetmiyorum ki halihazırda polonya 2014'ten bu yana sülalesinde polonyalı olan her ukraynalıya uzun süreli oturma izni dağıtıyordu. kültürel yönden çok kolay şekilde entegre olabiliyorlar. genç ukraynalıların polonya'da açtıkları mekanlara, dükkanlara, şirketlere girdiğinizde oranın ukraynalılar tarafından işletildiğini anlamanız mümkün değildir. ayrıca çok hızlı şekilde lehçe öğreniyorlar. iyi eğitimli ve çalışkandırlar.

Dil açısından

polonya neden tamamı erkek olan 10 ülke geçip gelen pakistanlıları almıyor da tamamı kadın ve çocuk olan ukraynalıları kabul ediyor diye eleştiriliyor.

kimse kusura bakmasın ama ukrayna ile polonya zaten çok çok benzer ülke ve kültürler. dilleri de neredeyse aynı. bakın http://www.elinguistics.net/compare_languages.aspx adresinde dillerin ne kadar benzer olduğunu ölçebiliyorsunuz. mesela türkçe ile azeri benzerliği (0 en yakın, 100 en uzak) 3,2; türkmence ile 9,6.

portekizce ile ispanyolca'da bu skor 19,4. çoğu portekizli ispanyolcayı eğitim görmeden bile anlar az çok. 20'lere kadar çok benzer dil diyebiliriz.

lehçe ve ukraynaca karşılaştırmasında ise bu skor 8,5. yani nasıl ki türkiye'ye çalışmaya gelen türkmenler 1 ayda full türkçe konuşabiliyorsa ukraynalılar da çok çok kısa sürede dili öğrenebilirler.

ayrıca bizim türkmen ya da azerilerle vs. doğru düzgün kültürel bağımız bile yok. fakat ukrayna - polonya arasında bu bağ çok daha fazla. yani biz nasıl azerilere 1 millet 2 devlet diyorsak polonya ve ukrayna arasındaki ilişki de ondan çok da farklı değil, hatta bence daha bile yakın. azerbeycan'da bir olay olsa nasıl kucağımızı açacaksak onlar da açacak...