Prime Video'da Gezerken Rastlayabileceğiniz The Legend of Vox Machina Neyin Nesi?

Birkaç ABD'li seslendirme sanatçısı, D&D oynamaya karar verir ve bunu Critical Role ismiyle yayınlarlar. Ancak olaylar bununla sınırlı kalmaz...
Prime Video'da Gezerken Rastlayabileceğiniz The Legend of Vox Machina Neyin Nesi?

daha ilk sahnesinde yüzüklerin efendisi’ni tiye alan ve amazon prime video’nun en iyi işlerinden biri olan yetişkin animasyon dizi.

bu dizinin ortaya çıkış hikayesi çok ilginç. bir grup seslendirme sanatçısı oynadıkları dungeons & dragons campaign’ini youtube’da yayınlıyorlar. bu seri ilgi görünce de dizisini çekmeye karar veriyorlar. finansman sağlamak için bir kickstarter kampanyası başlatılıyor ve bağışlarla rekor düzeyde para toplanarak dizi çekilmeye başlanıyor.

dizide her biri farklı yeteneklere sahip yedi kişilik vox machina grubunun diyarı kurtarma maceralarını izliyoruz. d&d temalı olduğu için ejderhalar, elfler, cüceler, iblisler, vampirler envai çeşit ırk ve canlı var. ayrıca şekil değiştirme, kutsal yadigarlar, sihirli silahlar gibi binbir türlü fantastik öğe de cabası.


aslında dizinin kendisi halihazırda oynanmış bir oyunun campaign’i olduğu için bölümler aksiyon odaklı ilerliyor ve 2 sezon boyunca da tempo hiç düşmüyor. zaten her bölümü yaklaşık 20 dakika uzunluğunda olduğu için dizi su gibi akıp gidiyor. açılış sahnesinden anlaşılacağı üzere bol bol mizah içeriyor. çizim ve seslendirme açısından da son derece kaliteli bir dizi. üstelik türkçe dublajı da baya iyi.

ilk sezonu çok güzel fakat ikinci sezon çok çok daha güzel olmuş, zira her açıdan iyileşme var. önceki sezonda pek üzerinde durulmayan karakterlerin arka plan hikayelerine değinilmesi, karakter gelişimleri, yeni mekanların dahil edilmesi seyir keyfini arttırmış. zaten senaryo da ilk sezona göre daha kapsamlı hale gelmiş.

bu dizinin eleştirebileceğim tek yönü düşmanların, kahramanların boy ölçüşemeyeceği denli güçlü olması. bu da ne yazık ki dövüş sahnelerini biraz tahmin edilebilir kılmış. ama bu aşırı güçlü düşman olgusu muhtemelen d&d kaynaklı bir durum. her halükarda çok kaliteli ve eğlenceli bir fantastik dizi. ben hiç d&d oynamamış olmama rağmen zevk alarak izledim ve 3. sezonu iple çekiyorum.

son olarak diziyle ilgili çok hoş bir detay daha var. ‘vox machina’ latincede ‘ses makinesi’ demek. oyuncular seslendirme sanatçıları oldukları için böyle bir göndermede bulunmuşlar. ayrıca dizideki karakterlerin tasarımında da seslendirenlerin fiziksel görünüşleri baz alınmış.