Protein Tozu Neden Çok Fazla Osuruğa Neden Olur?

Vücut geliştirmeyle ilgilenenlerin en çok kullandığı takviyelerden biri olan protein tozu, bol bol osurtmasıyla ünlü. Peki nedir bu protein tozu osuruğunun sebebi? Bilimsel olarak kısaca açıklayalım.
Protein Tozu Neden Çok Fazla Osuruğa Neden Olur?

protein tozu kullanıldığında yellenmede (osuruk) belirgin koku artışının nedeni, protein tozununun -adı üstünde- başlı başına protein olmasıdır. 

osuruk sonucu ortaya çıkan gaz azot (n), karbokdioksit (co2), hidrojen (h), metan (ch4) ve oksijen (o2) maddelerinden oluşur ve bu gaza kokusunu veren ana bileşenler protein ve karbonhidratlardır. protein, amino asitlerden meydana gelen bir polimerdir ve amino asitler, amin (azot bulundurur) ve karboksil (karbon ve oksijen bulundurur) gruplar içeren bir monomerdir.

yani siz vücudunuza normalde aldığınızdan daha fazla protein aldığınız zaman, kokuda da belirgin bir artış gözleniyor çünkü sindirim sırasında vücut, protein ile almış olduğunuz katı fazındaki azot, karbon ve oksijeni sindirimden sonra gaz fazında dışarı atıyor. 

protein ve proteinli besinlerin yavaş sindirilmesi sebebiyle sistemde daha uzun süre kalması, neticede içeride çürüyüp ceset gibi kokabilmek için daha fazla vakti olmasından kaynaklanır bu osuruk. 

bu süreç içerisinde proteinleri parçalayan bakteriler, osuruğun cehennem azabı gibi kokmasını sağlayan sülfür ve nitrojen gazları salgılar. daha fazla protein, daha fazla sülfür ve nitrojen demek olduğu için, protein ağırlıklı beslenildiği vakit osuruktaki ceset aroması konsantrasyonu artar ve burun düşüren koku ortaya çıkar.

https://www.healthline.com/health/protein-farts
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc4924180/