Püf Noktalarıyla En İyi Biçimde Türk Kahvesi Pişirme Tarifi

Türk kahvesi tarifi birçok kişi tarafından bilinse de işin olayı zaten püf noktalarında. Bakalım, bu küçük sırlarla en iyi türk kahvesi nasıl pişirilir?
Püf Noktalarıyla En İyi Biçimde Türk Kahvesi Pişirme Tarifi
iStock


öncelikle pişirme şeklinin yanında kahvenin kalitesi ve tazeliği daha fazla önem taşır.

en geç 2 hafta önce kavrulmuş güzel bir kahve çekirdeği bulmak lazım. daha sonra her kahve pişirmeden 10 dakika önce öğütmek lazım, yani hazır öğütülmüş kahve almayın. pişirmeden önce öğütün. bu konuda sözen marka değirmenler epey yardımcı olacaktır. cezvenin şekli de önemli tabii.

peki cezve var, kahve var sonra ne yapacağız? binbir çeşit tarif vardır fakat kendi tarifimi yazıyorum

öncelikle bir pişirme standı olmalı, o yukarıda verdiğim cezvenin fotoğrafının arkasında bir stand var göreceğiniz üzere, ondan lazım işte ve altındaki ocaktan.

cezveye 70 gram ılık su koyuyoruz, üzerine de 7 gram taze, henüz öğütülmüş kahveyi koyuyoruz. daha sonra çay kaşığıyla birazcık karıştırıyoruz, amaç kahveyi ıslatmak.


sonra cezveyi ocağın üzerine koyuyoruz, alttan ocağı açıyoruz. yüksek ateşle başlayacaksınız. daha sonra cezvede kahvenin kenarlarında köpükler oluşmaya başladığında ocağı kısacaksınız.

bu süreç içerisinde kesinlikle kahve karıştırılmaz.

sadece stand üzerinde duracak kahve, siz ateşi ayarlayacaksınız.

ocağı kıstınız, bekleyin.

iyice köpürecek, tam da cezveden taşmak üzereyken standdan alacaksınız. eğer tam sınıra gelmeden alırsanız az köpüklü olur. eğer daha fazla tutarsanız da taşar.

tam sınıra gelince alıyorsunuz, fincana dolduruyorsunuz ve afiyetle içiyorsunuz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir