Pulp Fiction Filminin Unutulmuş Ortak Senaryo Yazarı: Roger Avary

Quentin Tarantino'nun klasikleşen filmi Pulp Fiction'ın ortak senaryo yazarı Roger Avary kesinlikle övgüyü hak ediyor.
Pulp Fiction Filminin Unutulmuş Ortak Senaryo Yazarı: Roger Avary

tarantino ile roger avary'nin arkadaşlığı çok eskidir. (video dükkanında beraber çalışmışlar.) kariyerlerinin başında üç kısa filmden oluşan bir antoloji yapmayı planlarlar ama bu fikir hiçbir zaman gerçekleşemez. tarantino'nun kendi kısa film konsepti, sinema dünyasına büyük bir adım atmasını sağlayan reservoir dogs'un temelini oluşturur.


roger avary, pandemonium reigns adlı kendi senaryosunu filme çekemez, bu anlamda tarantino'nun gölgesinde kalır. tarantino senaryoyu satın alıp pulp fiction filminde kullanır. boksörün kavga edip mafya tarafından kovalandığı, sonra rehin dükkanına girdiği bölüm. aynı zamanda true romance filmi için yazdığı senaryoda kullanılmayan bölümler, yine pulp fiction filminde "bonnie olayı" bölümünün temellerini oluştur. (tarantino'nun sahnelerinin olduğu bölüm, ölüden kurtulup arabayı temizledikleri.)


tarantino, pulp fiction ile ödülleri toplarken törenlerde roger avary'inin ismini kullanmaktan imtina eder. altın küre'de senaryo ödülünü tek başına alır ve roger avary'inin adını anmaz bile. ancak en iyi senaryo oscar ödülünü alırken roger avary ile birlikte alırlar. filmin fragmanında gerçek hak sahipliği şöyle belirtilir: "yazan ve yöneten: tarantino. hikaye: tarantino ve avary"


quentin tarantino, bugün klasiğe dönüşen filminde senaryonun çoğunluk payına sahip görünse de roger avary kesinlikle aynı övgüyü hak ediyor. tarantino'nun yaratıcı kısmı kısıtlandığı zaman (yani sonraki filmlerinde), diğer filmlerinin pulp fiction seviyesine çıkamadığı ne yazık ki bir sinema gerçeğidir.