Radyo Tiyatrosu Dünyasını Keşfetmek İsteyenler İçin Şahane Öneriler

Bir girenin kolay kolay çıkamadığı bir dünya radyo tiyatrosu. Eğer siz de bu güzellikten nasibinizi almak istiyorsanız aşağıdaki içerikler bir hayli işinizi görür.
Radyo Tiyatrosu Dünyasını Keşfetmek İsteyenler İçin Şahane Öneriler

uyumak isteyenlerin, karlı bir kış gecesi yalnız olanların ve canı sıkılanların en iyi dostudur radyo tiyatrosu.

yaklaşık 4 aydır, her gece bir oyun dinliyorum. kimi zaman uykulu gözlerle, kimi zaman bir bardak filtre kahve eşliğinde, kimi zaman meraklı gözlerle. çok ayrı bir dünya radyo tiyatrosu dinlemek. haberi olmayanlar, dinlemeye yeni başlayanlar için birkaç tavsiye vermek amacı ile de bu yazıyı yazıyorum. ayrıca, ufak da bir not düşmek istiyorum, tayfun türkili imzalı her oyun harika ötesi. kendisine ve ekibine binlerce kez teşekkür ediyorum.
___

kar yağışının bol, sokakların sessiz, esen rüzgârın uğuldamasının ürkütücü olduğu bir gece yarısı dinlenecek oyunları listelemek istiyorum ilk olarak:

kar izleri örter 


karlı dağın kralı (şiddetli tavsiye)


kar yolları tıkadı 


düşen uçağın sırrı (şiddetli tavsiye)


kış hikâyeleri (şiddetli tavsiye)


göçük 

(şiddetle tavsiye ettiğimi belirterek, her dinlediğimde yüreğimi acıttığını da eklemem gerek. madenlerde canını kaybeden o güzel insanlara ne güzel bir saygı duruşu bu oyun. yüreğiniz burkulacak.)


sıkıcı bir öğleden sonrayı keyifli hale getirecek oyunlar:

deniz altında 180 gün (şiddetli tavsiye) 


gece treni (şiddetli tavsiye)


göldeki ceset 


garip bir kaçırma olayıalfred hitchcock imzalı iki öykü dinlediğimi de es geçmemek istedim. hitchcock bunları öykü halinde mi yayınladı, yoksa hitchcock'un bir kitabından mı alıntı bilemedim, yine de bu iki harika öyküyü eklemek isterim. filmlerinde olduğu gibi, hikayelerde de gerilimi sonuna kadar hissedeceksiniz:

mumyalar 


komşunun hanımıson ekleyeceğim öykünün ise ben de yeri epey ayrı. büyük bir şener şen hayranıyım. ne kadar filmi, tiyatrosu varsa izledim, bitirdim. lakin, bir gece yarısı bir hikaye dinlerken çıktı karşıma şener şen. kendisi, radyo tiyatrosu'nda bir kaç karaktere can vermiş. bunlardan birisi yukarıda bahsettiğim 'gece treni' adlı öyküde. diğeri ise;

iki arkadaş (şiddetli tavsiye)


Bir 90'lar Efsanesi Bir Demet Tiyatro'dan Akılda Kalanlar