Red Hot Chili Peppers'ın Bitmek Bilmeyen Kaliforniya Sevdası

ABD'li alternatif rock grubu Red Hot Chili Peppers'ın solisti Anthony Kiedis, aynı zamanda çoğu şarkı sözünün de sahibi ve bu sözlerden anladığımız kadarıyla kendisinin dev bir Kaliforniya aşkı var.
Red Hot Chili Peppers'ın Bitmek Bilmeyen Kaliforniya Sevdası

geçen radyoda rhcp çalınca, şarkı bittikten sonra dedim ki spotify'dan biraz rhcp dinleyeyim, zira uzun zamandır dinlememiştim. bir kaç şarkı üst üste (tesadüfen) kaliforniya lafını duyunca, zaten bir albümlerinin adı "californication" olunca, ulan dedim, anthony neden bu kadar kaliforniya diyip duruyor, nedir bu kaliforniya sevdası?

bu durumun arkasında sakin'in ilk albümünün isminin hayat olmasının sebebi gibi bir hikaye var mı diye düşündürtmedi değil. bilenler bilir, sakin'in ilk albümündeki bütün şarkı sözlerinde hayat vardır, albümün adı buradan gelmiştir. yok ulan tabi öyle değil ama 3 şarkısı haricinde bütün sözlerde hayat geçer. neyse konumuza dönelim.

merak edip öğle aramda gizli işsiz olarak araştırmaya başladım. önce a-z lyrics adlı web sitesinde california diye aratıp rhcp olanları listeledim.

(bkz: dani california)
(bkz: californication)
(bkz: parallel universe)
(bkz: around the world) - bunda alabama'yı da anıyor reyiz.
(bkz: the getaway)
(bkz: sick love)
(bkz: readymade)
(bkz: tear)
(bkz: emit remmus)


konuyu biraz daha araştırmaya başladım

böyle bir sonuç bekliyordum açıkçası, ancak nedense beni tatmin etmemişti. daha fazlasını bulurum ümidiyle rhcp'nin bütün sözlerini araştırmaya başladım. ama a-z lyrics, manyak gibi şarkı sözlerini tek tek açıp aramamdan rahatsız olmuş olacak ki ip'mi blokladı. bu işte bir iş vardı. iyice kıllanmıştım.

merakım gittikçe artıyordu, dolayısıyla google'da farklı şekilde aramaya başladım. ve araştırmalarım sonucunda, hikayenin ne olduğunu ortaya çıkaramasam da, herkesin bu durumun farkında olduğunu hatta mtv'nin olayı iyice dalgaya vurduğunu buldum:

http://www.mtv.com/…nia,songs%20(give%20or%20take).

daha da derine indiğimde işin reddit boyutunun da var olduğunu öğrendim. hayır arkadaşlar, bu reddit'te görüp buraya taşıdığım bir şey değil. emeğe saygı lütfen.

https://www.reddit.com/…s_california_has_been_said/


reddit'te de benim kafada bir eleman aynı şekilde aramış taramış ve 23 defa geçtiğini bulmuş. ek olarak, bu kaliforniya referansları mevzusu grup için bayağı bayağı bilinen bir dalga malzemesiymiş. öğrenince ufkumu iki katına çıkarmadı tabi, ama beni epey şaşırttı.

Californication kelimesini de sayarsanız bu sayı 41'e çıkıyor.

burada da benim yaptığım araştırmayı çoktan yapmış bir arkadaşın linkini bulabilirsiniz;
https://www.quora.com/…n-them-and-can-you-list-them

daha bombası, aşağıdaki linkte de bütün yer adlarının yer aldığı grafiği bulabilirsiniz:
https://adiabat.wordpress.com/…d-hot-chili-peppers/

son olarak da bu kadar rhcp'den bahsetmişken, performanslarını koymamak olmazdı