Reenkarnasyonuna Dair Sunduğu Kanıtlarla İnsanları Şoke Eden Kadın: Shanti Devi

Geçmişte başka bir hayat yaşadığını iddia eden ve reenkarnasyon dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Shanti Devi'nin hikayesi oldukça ilginç.
Reenkarnasyonuna Dair Sunduğu Kanıtlarla İnsanları Şoke Eden Kadın: Shanti Devi

shanti devi, 11 aralık 1926'da hindistan'da dünyaya geldi. 4 yaşına geldiğinde kendilerinden 120 km ötede mathura adlı bir kasabada geçmiş bir yaşamı olduğu hakkında konuşmaya başladı.  kasabadaki tüm dükkanları ve sokakları şaşırtıcı ayrıntılarla hatırladı. ayrıca, 9 yaşına kadar adını açıklamayı reddettiği bir tüccar olan kocasından da söz etmeye başladı. ama ailesine onun adil olduğunu, sol yanağında bir siğil olduğunu ve okuma gözlüğü taktığını söyledi. kocasının adının, bazen kedar nath olarak anılan pandit kedarnath chaube olduğunu söylediğinde bir aile dostu, söylediklerinin doğru olup olmadığını öğrenmeye karar verdi.

devi, sonunda ebeveynlerine önceki adının lugdi olduğunu ve 1925 yılının ekim ayında bir oğul doğurduktan kısa bir süre sonra öldüğünü söyledi. doğum sancıları ve geçirdiği cerrahi işlemler hakkında ayrıntılar da ekledi. bunlar, en hayalperest çocuk tarafından bile uydurulması imkansız detaylardı. eski kocasının adını açıkladığında, onun hala hayatta olduğunu ve tam olarak devi'nin kendisinin söylediği yerde yaşadığını öğrenince aralarında, kimsenin tam olarak açıklayamayacağı bir toplantı düzenlendi.

arkadaşı, mathura'daki kedar nath adlı bir tüccara devi'nin sıra dışı anılarını sormak için bir mektup gönderdi. nath tüm ayrıntıları teyit eden bir cevap yazdı. nath ayrıca durumu ölçmek için devi'nin evine bir akraba göndermeyi kabul etti. bilgisini test etmek amacıyla önce devi'nin önüne eski hayattaki kocasının bir akrabası getirildi ve bu kişinin kocası olduğu söylendi. ancak devi aldanmadı ve hayır dedi, bu kocasının kuzeniydi. daha sonra gerçek nath ve lugdi'den olma 10 yaşındaki çocuğu eve kendileri girdiler. onları gören devi'nin gözyaşlarına boğulduğu görüldü. nath, devi ile kendi başına konuşmak istedi ve sorularına verdiği her yanıtın tamamen doğru olduğunu söyledi. 

1937'de bir müfettiş aldığı notlara şunları yazdı: "nath, kendisine verilen tüm cevapların doğru olduğunu gördü ve gözyaşlarına boğuldu. sanki ölmüş karısı konuşuyordu." shanti, mathura'ya dönmeden önce kedar nath ve oğluyla birkaç gün geçirdi. ayrılmadan önce eski evine bir gezi yapmasına izin vermeleri için anne babasına yalvardı. onları doğrudan eski evine götürebileceğini ve orada gömülü bir kutu para olduğunu söyledi.

bu hikaye, mahatma gandhi'nin de dikkatini çekmişti. ünlü hintli lider, şaşırtıcı olayı araştırmak için bir komisyon kurdu ve 1935 yılının kasım ayında, bir düzine araştırmacı, mathura'ya giden üç saatlik tren yolculuğunda devi ve anne babasına katıldı.

11 yaşında iken

müfettişlerden biri şöyle anlatır: "bir kez tren istasyonundan çıkarken… kız ön koltuğa yerleştirildi ve bizim arabamız diğerlerinin önüne geçti. yolu yayaların göstermesine imkan vermemek için gerekli tedbirler alındı. sürücüye, nereye gittiğine bakmadan sadece kızın gösterdiği rotayı izlemesi talimatı verildi."

devi, grubu eski evi olduğunu iddia ettiği yere sorunsuzca götürdü. yol boyunca, daha önce asfaltlanmamış çeşitli sokakları ve önceki hayatında orada olmayan binaları fark etti. sürücü bu gözlemlerin doğru olduğunu onayladı. bir komisyon üyesi kedar nath ile evi keşfederken bahsettiği gömülü hazineyi sordu. shanti devi hemen yukarı koştu ve doğrudan odanın bir köşesine yöneldi ve kutunun döşeme tahtasının altına gizlendiğini söyledi. kedar nath döşemeyi açtı ve gerçekten de küçük bir kutu buldu. kutu boştu.

şok olan shanti devi deliğin içine bakmaya başladı. kedar nath daha sonra parayı karısının ölümünden sonra aldığını itiraf etti. devi'nin mathura'yı yeniden bir araya getirme turu, eski ebeveynlerinin evine kadar devam etti. müfettişlerden biri, "o sadece onu tanımakla kalmadı, aynı zamanda eski babasını ve annesini 50'den fazla kişiden oluşan bir kalabalık içerisinde de teşhis edebildi" diye yazdı. "kız, karşısında acı acı ağlayan anne babasına sarıldı."

devi'nin şimdiki ebeveynleri ve müfettişler delhi'ye geri döndüler. komisyon raporunda tanık olduklarına "mantıklı bir açıklama" bulamadı. görünüşe göre devi sadece önceki yaşamını hatırlamakla kalmıyor, aynı zamanda ölümden sonraki yaşam için de bir açıklama getiriyordu. 1936 ve 1939'da ölümle ilgili deneyimini hem şüphecilere hem de hipnotistlere aktardı.

öldüğü sırada, bir ışık parlaması karşısına sarı iç çamaşırı giymiş dört adamı çıkarmadan önce başının döndüğünü ve "derin bir karanlıkta" sarıldığını iddia etti. bir keresinde hipnoz altındayken, "dördü de gençlik hallerinde görünüyordu ve görünüşleri ve kıyafetleri çok parlaktı" dedi. "beni bir bardağa koyup taşıdılar."

devi, herkese dünyadaki iyi ve kötü faaliyetlerinin bir kaydını gösterildiğini ve onlara bundan sonra ne olacağını söylendiğini gördüğünü söyledi. ardından devi, bir nehri "süt kadar temiz ve saf" olarak görebildiği altın bir merdivene götürüldüğünü söyledi. orada ruhlar gördüğünü ve lambalardaki alevler gibi göründüklerini söyledi.

yıllar sonra, 1958 tarihli bir gazete röportajı onu takip etti. o sırada shanti devi 32 yaşındaydı ve hiç evlenmemişti. delhi'de sakin, ruhani bir hayat yaşıyordu.


shanti devi 1987'de 61 yaşında öldü. hikayesi isveçli yazar sture lonnerstrand tarafından 1994'te yazılan ve 1998'de ingilizceye çevrilen bir kitap haline getirildi.