Renault'nun %100 Elektrikli Otomobili Megane E-Tech'i Kullanan Birinin Görüşleri

Renault Megane E-Tech'i kullanan bir Ekşi Sözlük yazarı, araçla ilgili artı ve eksi yönleri paylaşmş.
Renault'nun %100 Elektrikli Otomobili Megane E-Tech'i Kullanan Birinin Görüşleri

renault megane e-tech, şirketimizin yeni lease araçlarından biri. dün bir deneme sürüşü yaptım. araç gayet başarılı. hem şirket olarak ev (elektrikli araç) sektöründe olduğumuz, hem de kendim bir ev sürücüsü olduğum için piyasada bulunan bir çok elektrikli aracı sürme ve test etme imkanına sahip oldum.


öncelikle bir elektrikli araçta bakmanız gereken en önemli özellik batarya-motor ve menzil performansıdır. bunun için çok detaylı bilgi veremeyeceğim çünkü araçla 70-80 km yol yaptım en fazla. ancak şunu söyleyebilirim. aracın comfort, eco, sport sürüş modları var. bu modlar arasında sürüş karakterleri ve buna bağlı olarak tüketim değerleri ciddi anlamda değişiyor. sport modunda bir iki kalkış yaptım. tesla model 3 kadar olmasa da fena değil. tabii bu fena değil kısmını elektrikli araçlarla karşılaştırarak yapıyorum. içten yanmalı fosil araçlarda asla bulamayacağınız hızlanma performansları bunlar. sizi koltuğa yapıştıracak, küçük bir g force hissetmenize sebep olan hızlanma değerli bunlar. dolayısıyla elma ile elmayı karşılaştırın.


diğer özelliklere gelirsek. aracın iç ve dış tasarımı harika. içerde kullanılan plastik, pu (yapay deri), kumaş kaplamalar gayet iyi. merkez orta konsol ve sürücü ekranları devasa. ekran ara yüzü gayet kullanışlı. araçta birçok modern uygulama mevcut. apple car play, android, google maps gibi kullanışlı uygulamalar var ve sorunsuz çalışıyor. aracın ön tarafında gayet yeterli oturma hacmi var. sürücü ve yolcular bacaklarını istedikleri kadar uzatabilirler. keza tavan yüksekliği de yeterli. 1.90 cm altında iseniz sorun yaşamazsınız. koltuklar konforlu. ancak arkada oturanlar için durum biraz sıkıntılı. arka tarafta yeterli diz mesafesi yok gibi. hele bir de öndeki koltuğu biraz geri iterse sıkıntı büyük. arkada oturan yetişkinler çok iri olmamalarına rağmen hacimden biraz şikayet ettiler. ancak belki çocuklu aileler sorun yaşamazlar.


bagaj kısmı ise gayet yeterli seviyede. bir orta seviye elektrikli araçtan beklenildiği kadar. aracın aç şarj hızı 22kw, yani üç buçuk saatte aracı full doldurabiliyorsunuz (tabi bunun için evinizde 22kw'lik üç fazlı şarj istasyonu olması gerekiyor). dç denen hızlı şarj kapasitesi ise 130kw. bununla da otobanda yüzde 20'den yüzde 80'e yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirsiniz. aracın menzili ile ilgili yorum yapmayı asla doğru bulmuyorum. çünkü bu data koşullara göre çok değişken bir data.


genel olarak ben aracı sevdim. aracın artı yönleri tasarımı, kullanım rahatlığı, görüş açısı ve araç içi uygulamalar. eksi yönleri ise arka yolcu hacmi ve göreceli olarak fiyatı.

fiyat konusuna gelirsek. aracın hollanda satış fiyatı 45 bin euro civarında. bu sayılara girdiğiniz zaman karşınıza rakip olarak. tesla model 3, vw id.4, nissan ariya gibi araçlar çıkıyor. onlar karşısında renault megane e-tech biraz zayıf kalabilir. ancak tabii tercih meselesi.