Requiem for a Dream ve Black Swan Filmlerinin Yönetmeni Darren Aronofsky'nin Kariyer Özeti

Şimdilerde The Whale ile tekrar gündeme gelen yönetmen bugüne kadar neler yapmış, kısaca bir bakalım.
Requiem for a Dream ve Black Swan Filmlerinin Yönetmeni Darren Aronofsky'nin Kariyer Özeti

Filmleri

darren aronofsky: 12 şubat 1969 doğumlu amerikalı film yönetmeni, yapımcı ve senarist.

aronofsky, harvard üniversitesi'nde film ve sosyal antropoloji ve amerikan film enstitüsü'nde yönetmenlik okudu.

ulusal öğrenci akademisi ödülü finalisti olan son sınıf tez filmi supermarket sweep'i tamamladıktan sonra bu film ile birkaç film ödülü kazandı.

1997'de film ve tv yapım şirketi protozoa pictures kurdu. ilk uzun metrajlı filmi sürrealist psikolojik gerilim `pi (film)`(1998), 60.000 dolara çekildi ve 3 milyon doların üzerinde hasılat elde etti; aronofsky sundance film festivali'nde yönetmenlik ödülü ve en iyi ilk senaryo dalında independent spirit ödülü kazandı.


aronofsky'nin devamı niteliğindeki psikolojik drama requiem for a dream (2000), iyi eleştiriler aldı ve ellen burstyn'in performansıyla akademi ödülü'ne aday gösterildi.


ikinci dünya savaşı korku filmi below'u (2002) yazdıktan sonra, aronofsky üçüncü filmi romantik fantastik bilim kurgu draması the fountain'ın (2006) yapımına başladı. film kötü eleştiriler aldı ve gişede düşük hasılat yaptı ancak o zamandan beri hatrı sayılır bir kült seyirci kitlesi kazandı.


dördüncü filmi, spor draması the wrestler (2008), büyük beğeni topladı ve filmin iki yıldızı mickey rourke ve marisa tomei akademi ödülü adaylığı aldı.


aronofsky'nin bir sonraki filmi, psikolojik korku filmi black swan (2010), en iyi film ve en iyi yönetmen de dahil olmak üzere beş akademi ödülü adaylığı ve natalie portman'ın en iyi kadın oyuncu ödülü ile beraber pek çok eleştirel beğeni ve birçok övgü aldı.


altıncı uzun metrajlı filmi, eski ahit'den ilham alan destansı noah (2014), eleştirmenlerden ve izleyicilerden karışık tepkiler almasına rağmen gişede 1 numaraya yükselen ilk filmi oldu.


yedinci ve sekizinci filmleri mother! (2017) ve the whale (2022), yayınlandıktan sonra tartışmalara yol açtı ve hem eleştirmenleri hem de izleyicileri kutuplaştırdı.


Çekim teknikleri

aronofsky'nin ilk iki filmi pi ve requiem for a dream düşük bütçeliydi ve hip hop montajları olarak da bilinen son derece kısa çekimlerin montajlarını kullanıyordu.

ortalama 100 dakikalık bir filmde 600 ila 700 arası kesim bulunurken, requiem for a dream'de 2.000'den fazla kesim/cut yer alır. teknik bu filmde bölünmüş ekran, son derece sıkı yakın çekimlerle/closeup birlikte yaygın olarak kullanılır.

snorricam adı verilen bir kamerayı bir oyuncuya bağlayan bir aparatla çekilenler de dahil olmak üzere uzun izleme çekimleri ve hızlandırılmış fotoğrafçılık da aronofsky filmlerinde öne çıkan stilistik araçlardır.


aronofsky, filmlerinde genellikle bir izolasyon hissi yaratmak için aşırı yakın planlar ve aşırı geniş planlar arasında gidip gelir.

clint mansell'in müziği genellikle filmlerin önemli bir unsurudur.

Özel hayatı

aronofsky, 2001 yazında ingiliz aktris rachel weisz ile ilişkiye başladı ve 2005'te nişanlandılar.

oğulları 31 mayıs 2006'da new york'ta doğdu.


kasım 2010'da weisz ve aronofsky aylardır ayrı olduklarını ancak new york'ta oğullarını birlikte büyütmeye devam ettiklerini açıkladılar.

2016 yılının eylül ayında, mother! filminin çekimleri sırasında tanıştığı aktris jennifer lawrence ile çıkmaya başladı. ikili kasım 2017'de ayrıldı.

nisan 2011'de aronofsky, 68. venedik uluslararası film festivali'nin jüri başkanı olarak açıklandı.

2014 yılında manevi inançları hakkında "kesinlikle inandığımı düşünüyorum. inandığım şeyin ne olduğunu the fountain'de anlattım" demiş.

kasım 2014'te aronofsky, şubat 2015 için 65. berlin uluslararası film festivali'nin jüri başkanı olarak açıklandı.

Aktivist olarak Aronofsky

aronofsky, çevre aktivizmiyle tanınır. başta nuh ve mother! olmak üzere birçok filmi çevreyle ilgili benzetmeler olarak okunabilir.

2014'te sierra club'dan michael brune ve leonardo dicaprio ile alberta tar sands'e gitti.


2015'te brune, keri russell ve birkaç gazi grubunun liderleriyle birlikte alaska'nın arktik ulusal yaban hayatı sığınağı'na gitti.

2014'te amerika birleşik devletleri humane society'den humane filmmaker ödülü'nü aldı.

2015'te, paris'te cop21'de diplomatları iklim değişikliğine karşı harekete geçmeye teşvik eden halka açık bir sanat enstalasyonu olan the standing march'ta sanatçı jr ile işbirliği yaptı.

sierra club foundation ve the school for field studies'in yönetim kurulu üyesidir.

kaynak: dvd ve blu-ray içeriklerindeki söyleşiler/yapım notları ve the hollywood reporter haberleri.