Resimleriyle Amerika'nın Uzay Çalışmalarına İlham Veren Ressam: Chesley Bonestell

Chesley Bonestell, hayatının çoğunu çizim yaparak geçiren ve özellikle uzay konulu resimleriyle tanınan Amerikalı bir ressam.
Resimleriyle Amerika'nın Uzay Çalışmalarına İlham Veren Ressam: Chesley Bonestell

bonestell, san francisco'da 1888 yılında doğdu. ilk olarak mimarlık eğitimi aldı ve bir süre mimarlık alanında çalıştı. ancak, ilerleyen yıllarda uzay keşfi ve astronomi konularına olan ilgisi arttı ve uzay konulu resimler yapmaya başladı. o dönemlerde amerika'da henüz uzay keşfi yapılmamıştı ve insanlar sadece hayal güçlerine dayanarak uzayla ilgili resimler ve tasarımlar yapıyorlardı.


1940'larda, bilimkurgu filmlerinin görsel efektlerinde çalışmaya başlayan bonestell, daha sonra bilimkurgu dergileri için kapak çizimleri yapmaya başladı. bonestell'in gerçekçi ve detaylı çizimleri, hayal gücünün sınırlarını zorlayan bilimkurgu hikayelerinin daha gerçekçi bir şekilde sunulmasına yardımcı oldu.

bonestell, uzay programının başlangıcında nasa ile çalıştı ve apollo programı sırasında ay'ın yüzeyi hakkında gerçekçi çizimler yaptı. bu çizimler, nasa'nın ay'ı keşfetmek için gönderdiği astronotların çalışmalarına rehberlik etti.


birçok gezegenin detaylarını henüz keşfedilmeden resmetti ve oraya gidecek uzay araçlarını bile düşledi. çizimlerinde nesneleri sahneye yerleştirirken her birinin boyutunu ve ışığın açısını bilimsel gerçeklikle hesapladı. 

titan'dan satürn'ü resmettiği ünlü tablosunda satürn'ün gökyüzündeki büyüklüğünü ve de ekliptik eğikliğini göz önüne aldı. chesley bonestell'in yapıtları carl sagan'dan stanley kubrick'e birçoklarını etkiledi.


chesley bonestell plüton'un yüzeyinin bu görüntüsünü 1949'da çizdi. nasa'nın new horizons uzay aracı 60 yıl sonra cüce gezegene ulaştığında gerçekten de buzla kaplı yüksek dağları olduğunu gösterdi. chesley bonestell plüton'un yüzeyinin bu görüntüsünü 1949'da çizdi. nasa'nın new horizons uzay aracı 60 yıl sonra cüce gezegene ulaştığında gerçekten de buzla kaplı yüksek dağları olduğunu gösterdi.

1940'larda ve 50'lerde henüz gezegenleri detaylıca gösteren uzay araçları yokken ve çoğu insan güneş sistemi'nin ve gezegenlerin nasıl göründüğü bilmezken chesley bonestell onları çizdi. çizimleri collier's, lıfe ve sky & telescope gibi dergilerde yayımlandı ve insanların ay'ı, plüton'u, mars'ı ve diğer dış gezegenlerin uydularını etkileyici gerçeklikle görmesini sağladı. chesley bonestell uzay sanatının babası kabul edilir ve çizimleri uzay çağının doğuşuna katkıda bulundu. amerikan uzay programına ve bilim kurgu sanatına esin verdi.


chesley bonestell çizime 5 yaşında başladı ve 10 yaşına geldiğinde venüs'e takıntılı oldu. 17 yaşında bir uzay teleskobundan satürn'e baktığında uzay çizimine giriş yaptı. chesley bonestell sonraları uzay sanatıyla ünlü olmuşsa da başta bir mimardı. chrysler building ve golden gate bridge gibi düzinelerce tanınmış yapıda çalıştı. 

resimlerini bu denli kesin yorumlamayla çizerek gerçekçi kılması mimar olmasından gelir. her çiziminde düşsel bir evreni gerçekçi bir sahneye dönüştürürken manzaranın boyutunu ve ışığın açılarını hesapladı.

chesley bonestell'in resimleri 20. yüzyılın uzay keşfine öngörü oldu. diğer gezegenlere dair tasvirleri o kadar gerçekçiydi ki onları ziyaret etmek fantezi olmaktan çıkıyordu. yapıtları gelecekteki bir astronot tarafından çekilmiş resimli kartpostallara benzetildi. çizimlerindeki gerçeklik ayrıca yorucu bir teknikten geliyordu: sık sık ayrıntılı model manzaralar oluşturur, daha sonra fotoğraflar ve son baskının üzerini boyardı. zahmetli olması nedeniyle 1950'lerde bunu daha az yapmaya başladı.

ünlü bilim yazarı willy ley ile tanıştıktan sonra çizimlerine uzay aracı eklemeye başladı ve 1946'da ay'a insanlı inişi resmeden ve life'da yayımlanan destination moon'u çizdi. bilim kurgu yazarı mucit arthur c. clarke, bonestell'in çizimlerindeki etkileyiciği açıklarken gerçek uzay fotoğraflarıyla karıştırıldığını söyledi.


abd'de roket ve uzay teknolojisinin öncülerinden wernher von braun da bonestell'in hayranlarındandı. resimlerinin göksel cisimlere dair modern bilimin sunabileceği en doğru tasvirler olduğunu söyledi. 

v-2 roketinin mucidi olarak bonestell'e yardım etmek için ona sayısız roket gemisi çizimi hazırlamış ancak bonestell'den aldığı son derece detaylı sorular ve tutarsızlığı ile dikkatsizliğine dair sert eleştirilerle ressama olan hayranlığı artmıştır.

chesley bonestell sonraki on yıllarda insanlı uzay araştırmalarının gerçeğe dönüştüğünü gördü. apollo astronotları ay tepelerinin yumuşak hatlı fotoğrafını çektiğinde, 4,2 metrelik "destination moon" adlı kendi ay çizimiyle benzer olmadığını fark etti. ancak bu tür doğal yanlışlıklar bonestell'in çalışmalarının önemini azaltmadı. çizimleri bir zamanların kuru astronomik verilerine ve bulanık teleskopik görüntülerine gerçeklik verdi.

bonestell 1986'da çalışma masasında bitmemiş bir resimle öldü. sanatsal çalışmalarıyla uzay çağının doğuşuna katkıda bulunan bu adama yakışır biçimde 3129 numaralı bir asteroide ve mars'taki bir kratere "bonestell" adı verilmiştir.


bonestell'in en ünlü çalışmaları arasında "satürn'ün halkaları" adlı çizimi ve "mars'ın iki uydusu" adlı çizimi yer almaktadır. ayrıca, bonestell'in çizimleri, "the conquest of space" adlı 1955 yapımı bilimkurgu filminde kullanılmıştır.

chesley bonestell, 1986 yılında hayata veda etti. uzay keşfi ve bilimkurgu illüstrasyonları konusunda yaptığı çalışmaları sayesinde, uzay sanatının öncülerinden biri olarak kabul edilmektedir. bonestell'in uzay konulu resimleri, insanların uzay keşfi hayallerini canlandırdı ve uzay çağının başlamasına önemli bir katkı sağladı.

kaynaklar: 1234