Ressam Bob Ross Hakkında İlginç Bilgiler

Bob Ross'un hayatı nasıldı? Bob Ross'un resimlerinin ilham kaynağı neydi? Bu ve daha fazlası için sizi böyle alalım.
Ressam Bob Ross Hakkında İlginç Bilgiler

- florida'da doğup büyüyüp abd ordusuna katıldıktan sonra alaska'ya gitmişti ve burada doğanın güzelliğine hayran olarak resim çizmeye başlamıştı.

- 1970'lerde alman bill alexander'in geliştirdiği wet-on-wet painting tekniğini çok severek kullanmaya başlamıştı. bu teknikte hem boyanın kendisi hem de tuval ıslaktı ve resimler çok daha hızlı bir şekilde bitirilebiliyordu.

- askerden emekli olduktan sonra bundan sonra hiç kimseye bağırmayacağına dair kendisine söz vermişti ve televizyondaki o huzur veren sakin konuşma stili de buradan geliyordu.

- kendisi tam bir hayvanseverdi. sokakta bulduğu yaralı kuşları, sincapları ve diğer hayvanları besleyip iyileştirdikten sonra doğaya salıyordu.

- programlarında her resmin 3 versiyonunu çiziyordu. programdan önce ısınmak için bir versiyon, program sırasında bir tane ve programdan sonra bitiş jeneriğinde göstermek için bir versiyon oluyordu.

- her gün yüzlerce mektup alıyordu ve çoğu zaman insanlar ona yaşadıkları şehir ve köylerin fotoğrafını yollayıp bir sonraki bölümde resmini çizmesini rica ediyordu.

- pbs kanalında program yapmaya başladığında para almayacaktı çünkü bu kanal zaten devlet yardımı ve bağışlarla ayakta duran bir kurumdu.

- bob ross bu süreçte geçinmek için çizdiği resimleri satmaya başladı ama çizilen resimlerden gelen gelirin yarısını da pbs'e bağışlıyordu. yani kanaldan para almak bir yana kanala para bağışlıyordu.

- sonradan kendi adını taşıyan bob ross şirketini kurdu ve boyacılığı öğreten video kasetler, boya, fırça ve resim araç gereçleri satmaya başladı. ayrıca kitapları çıkmıştı.

- meşhur olunca videoları birçok dile çevrildi ve birçok ülkede yayınlandı. bob ross bu yayınlardan hiçbir şey kazanmadı.


- perma yaptırdığı kıvırcık saçları bir sembol haline gelmişti ve kendisi sonradan bu saç şeklinden bıksa da bu şekilde tanındığı için saçlarını değiştirmedi. ömrünün son yıllarında saçlarından nefret etmeye başlamıştı.

- ömrünün sonlarına doğru mtv'de çıkmaya başlamıştı ve kurduğu şirket de iyi para kazanmaya başlamıştı ama zenginleştiğini göremedi.

- bugün şirketi hala faaliyette ve netflix'te yayınlanan bölümlerden para alıyor. ayrıca youtube'daki bob ross kanalı da şirket tarafından yönetiliyor. günümüzde bir çok mağazada satılan bob ross ürünleri (yapboz takımları, takvimler, t-shirt'ler) bu şirket tarafından satılıyor.

- vefatından sonra ailesi de sessiz sedasız ortadan kayboldu ve bugün aile mensuplarının sosyal medya hesabı bile yok. ayrıca oğulları aynı kendisi gibi ressam olmakla beraber şirkette söz sahibi değiller.

- bugün orijinal tabloları 10-15 bin dolara gitmektedir ama ortamlarda sahtesi de çok.

Bob Ross'un çizimlerinden bir kısmı

bir internet sitesi bob ross'un çeşitli bölümlerde çizdiği 400'den fazla resmin analizini yapmış.

-bob ross'un resimlerinin %91'inde en az 1 ağaç, %85'inde en az 2 ağaç var.
-resimlerin %44'ünde bulutlar var.
-resimlerinin %34'ünde bir göl, %33'ünde bir nehir veya dere, %20'sinde şelale var.
-resimlerinin %26'sında karlı dağlar var.
-resimlerinin %22'sinde insan yapımı bir şey var (kulübe, köprü veya çitler).
-resimlerinin sadece %1'inde bir insan var.
-resimlerinin sadece %7'sinde plaj var. plaj yerine daha çok kayalık veya çimenlik alan tercih etmiş.
-resimlerinin %97'si gündüz, %3'ü gece sahnesi içeriyor.

https://fivethirtyeight.com/…-the-work-of-bob-ross/

Conni Gordon'un, Dakikalar İçinde Resim Yapabilmenizi Sağlayan Dört Basamaklı Yöntemi