Retro-Teknolojiye Aşık Edebilecek Posta Yöntemi: Pnömatik Tüp Sistemleri

Şimdilerde sadece hastane veya bazı fabrikalarda ufaltılmış versiyonlarını görebildiğimiz pnömatik sistemler, zamanında koca bir şehri kaplayan devasa şeylerdi. Şimdi bakınca acayip ötesi gelen bu sistemleri bir inceleyelim.
Retro-Teknolojiye Aşık Edebilecek Posta Yöntemi: Pnömatik Tüp Sistemleri


Nedir bunlar?

hastane ve fabrikalarda karşımıza çıkan ve katlar arasında hızlı evrak göndermeye yarayan pnömatik tüp sistemleri, aslında çok daha büyük düşünülmüş posta sistemlerinin minyatür örnekleri. 19 ve 20. yüzyılda bazı şehirler çok karmaşık ve uzun pnömatik posta sistemleriyle donatılmış. bunların bir kısmı 80'lerde faks ve 90'larda e-mail'in yaygınlaşmasıyla iptal edilmiş, diğerleri de teknik sorunlara yenik düşmüş:

Berlin

1865'te berlin'de kurulan pnömatik posta sistemi (rohrpost) 1976'ya kadar kullanılmış, zirve yaptığı 1940 senesinde toplam uzunluğu 400 kilometreyi geçiyormuş.

Rohrpost'tan bir görüntü.

Paris

paris'teki 1866'da kurulmuş, 1934'te 467 kilometrelik uzunluğa ulaşmış. dünyadaki en uzun örneği bu. 1984'te faksın yaygınlaşması üzerine kapatılmış.

Paris pnömatik ofisinden bir görüntü.

Viyana ve Prag

viyana'da 1875-1956 arasında daha ufak bir örneği kullanılmış, uzunluk bilinmiyor. prag'da 1887'de kurulan 60 kilometrelik pnömatik sistem 2002'ye kadar sorunsuzca işlemiş, ama o sene gerçekleşen bir sel felaketine yenik düşmüş.

prag'dakinin kontrol paneli şöyle:


Nasıl başlamıştı?

bu akımı başlatan ilk örnek ise 1853'te londra borsası'yla londra telgraf istasyonu arasına kurulmuş, uzunluğu sadece 200 metreymiş.

Şu video, aklınızda oluşan imgeyi güzel bir şekilde tamamlayabilir


Bonus: Rahat rahat bira alabilmek için evin içine pnömatik sistem kuran adamlar