Richard Wagner'in, Karısı İçin Bestelediği Dünya Çapında Eseri: Siegfried Idyll'ın Hikayesi

Sevgililer Günü yaklaşıyorken Wagner'in bu hediyesini aşmanın çok zor olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.
Richard Wagner'in, Karısı İçin Bestelediği Dünya Çapında Eseri: Siegfried Idyll'ın Hikayesi

siegfried idyll... bir kadına verilecek en güzel hediye, bu aşk melodisidir diyebilirim. wagner, cosima ve siegfried idyll hikâyesine kısaca değinelim.

richard wagner (1813-1883) ikinci eşi cosima liszt ile 1870 yılında evlendi. ilk eşi minna 1866 yılında ölmüştü ama franz liszt ve marie d'agoult'un kızı cosima ile 1863'ten beri ilişkisi vardı.

cosima 26, wagner 50 yaşındaydı; evlendiklerinde ise 57 yaşındaydı. bu aynı zamanda cosima'nın ikinci evliliğiydi. ilk evliliğini hans von bülow ile yapmış ve balayında wagner'i ziyaret etmişti. von bülow, wagner'i hem profesyonel hem de sosyal olarak iyi tanıyordu ve karısının wagner'den üç çocuğu olduktan sonra --hala von bülow ile evliyken-- 1868'de boşanmasına izin verdi. boşanma 18 temmuz 1870'te tamamlandı ve cosima bir ay sonra yani 25 ağustos 1870'te wagner ile evlendi.

Wagner

24 aralık 1870 yılında doğum gününü kutlamak için cosima, siegfried ıdyll olarak bilinen eserin müziğiyle uyandırıldı. cosima'nın "senfonik doğum günü kutlaması", wagner'in ise tribschen ıdyll olarak adlandırdığı eser, adını 1876'ya kadar yazılmamış olan operadan değil, bir önceki yıl doğan üçüncü çocukları siegfried'den alıyordu.

18 dakikalık eser, aile ninnileri ve sadece aile içinde bilinen diğer müzikal referansları içeriyordu. eseri villa tribschen'in merdivenlerinde çalan 13 kişilik orijinal oda orkestrası tonhalle orchester zürich'in üyelerinden oluşuyordu.

Cosima Wagner

wagner eseri cosima'ya özel bir hediye olarak tasarlamıştı, ancak 1876'da paraya ihtiyacı olduğunda eseri yayıncısına sattı. eseri sattığında, daha standart orkestralar için pazarlanabilir hale getirmek amacıyla orkestra bölümünü 35 üyeye genişletmek için yeniden düzenledi.

polonyalı şef ve besteci paul kletzki (1900-1973), orchestra national de al radiodiffusion-télévision française yönetiminde bu eseri 13 ekim 1961'de yayınlamıştır.

keyifli dinlemeler


yararlanılan kaynak