Rick Sanchez'in Dizide Söyleyip Durduğu Wubba Lubba Dub Dub Ne Anlama Geliyor?

Ünlü sözü enine boyuna inceleyelim.
Rick Sanchez'in Dizide Söyleyip Durduğu Wubba Lubba Dub Dub Ne Anlama Geliyor?

Nedir anlamı?

wubba lubba dub dub: sonsuz gerçeklik içerisinde nihilizme savrulan rick amcamızın manidar serzenişi. acı çekiyorum, lütfen yardım edin manasına gelir. mutlu gibi göründüğü anlarda kullanır ve böylece mutluluğun küçük bir illüzyon olduğunu ve aslında uzay-zamanın ıstırap ile dolu olduğunu anlatmak istemektedir.

kendisi umursamaz ve kaygısız görünür lakin o aslında depresif ve bunalmış haldedir. çünkü hayat aslında bir hiçtir efenim.

çok güzel animasyondur, şiddetle tavsiye edilir.

Bu cümlenin bir kardeşi de var

wubba lubba dub dub, izlerken anlamının olmadığını yahut varsa bile güle eğlene söylediğinden dolayı iyi bir şey olduğunu düşündüğünüz bir cümle. birdperson anlamını açıkladıktan sonra morty ise rick'in hep ironik bir şekilde söylediğini öne sürüp inanmadığında şöyle devam eder:

-  büyükbaban gerçekten çok büyük bir acı içinde. bu yüzden kendisini uyuşturmaya çalışıyor.
halkımın başka bir sözü daha var. "gubba nub hub doo rah kah..." geceleri uyumanı ne sağlıyorsa demek.

i am in great pain. please help me!

görüyoruz ki rick gibi varoluşun büyük iktidarına karşı kayıtsız duruyormuş gibi görünsek de içten içe bir acı söz konusu olabiliyor. belki de yapmamız gereken alaycı bir duruştur. kayıtsızlık yerine; elindeki veya önündeki potansiyelden zevk almaktır. zira varoluşun kaçınılmaz:) öyle olmasaydı hiç var olmamıştın.

artık seni ney mutlu ediyorsa ona yönelmektir. varoluşun bu büyük iktidarını yok edebilecek en iyi absürd başkaldırı bu mudur? belki. diğer türlü sadece ona karşı koruduklarını elinden almasını izlersin.

kayıtsızlık herhangi bir hissiyat vermez. nötrdür. sadece üzerini kapatır. ama kapatılan şeyler acı çektiğini görmen için kapatmaya çalıştığın deliklerden fırlayabilir.

alaycılık ise yüzleşmeyi barındırır biraz. mutluluk ve mutsuzluğu beraberinde getirir. bir deneyim, hissiyat içerir. evet hala acı çekiyorsundur ama bu acıyı da yanında götürdüğünü kabul edip buna rağmen mutlu olduğun şeylere odaklanmaya çalışmalısındır.
ki mutluluk ve acıdan geriye net hiçbir şey kalmasın. sönümlensinler. geriye hiçbir şey kalmasın ki tıpkı varlık ile yokluğun toplamında sıfır olması gibi sen de sıfır olduğunu kendine göster. zaten varoluşunun da sana yaptığı bu değil midir? alaycılığın buna olmalı. en can alıcı alaycı zevk bu olabilir belki de.

not: bu yazıdaki düşünceler, günlük hayat gailesindeki dertlerine odaklananlar için değildir. lütfen rica ediyorum onlar okumasınlar. evet tamam. ekmek derdi en büyük derttir. çünkü dünyada sadece tek bir tip insan grubu vardır. ekmek gailesinin olduğu bir yerde varoluşsal acı çekmek en hafif tabirle çocukluktur, şımarıklıktır. hadi lütfen en azından varoluş acısı içinde olanların da oynayabileceği bir alan bırakıp çekilin.