Robert DeNiro ve Al Pacino'nun Birlikte Rol Aldığı Belki de En İyi Film: Heat

Evet, belki de The Irishman'dan bile daha ikonik bir film olarak anılacak Heat yıllar sonra. 1995 tarihli Michael Mann filmine dair detaylar ve filmin hikayesi.
Robert DeNiro ve Al Pacino'nun Birlikte Rol Aldığı Belki de En İyi Film: Heat

50 yılı aşkın bir dostluğa, birçok efsane yapımda rol almış ve birlikte birden fazla kez aynı filmde oynamış iki sinema efsanesine sahip olan eşsiz ve türünün klâsiklerinden olmuş olan filmdir. 15 aralık 1995 tarihinde vizyona giren bu filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını michael mann yapmıştır. filmin başrollerinde ise al pacino ve robert de niro oynamaktadır. konu olarak; bir suç çetesinin yapacağı soygunu ve bu soygunu engellemek isteyen polis departmanının hikayesinin kesişimini anlatmaktadır. tabii bu hikaye, sadece bir soygunu değil; aynı zamanda bu karakterlerin iç dünyasını, aşka ve işe bakış açılarını, yaşadıkları yaşamı sorgulamalarını da anlatmaktadır.

filmin imdb notu, bu entrynin girildiği an itibarıyla, 8.2'dir ve bu puan da filmi, "imdb top 250" listesinde 123. sıraya koymaktadır. box office mojo verilerine göre 60.000.000 $ bütçe ile çekilen bu film; yerel sinemalarda 67.436.818 $, uluslararası sinemalarda 120.000.000 $, toplamda ise 187.436.818 $ hasılat yapmıştır.

yazının devamını, filmin içinde bir bölümde çalan bu şarkı eşliğinde okuyabilirsiniz, eğer şarkınız yoksa:

 b.b. king - thrill is gone

yazının bundan sonrası spoiler içermektedir.

gerçekten izlediğim en sağlam polisiye-çete filmlerinden bir tanesiydi ki benim genellikle pek tercihim olan yapımlar değildir. tabii al pacino ve robert de niro'nun kariyerlerinde bu tarz filmler (farklı farklı konseptlerde de olsa temel anlamda "karanlık işler ile uğraşan adamlar" konulu filmler) çok fazla olması ve bu iki oyuncuyu da çok sevmem hasebiyle elbette ki bu yapımları büyük bir beğeni ve keyifle izliyorum. heat da bu yapımlardan birisidir ki öncelikle ben robert de niro ve al pacino'nun birlikte oynadığı diğer filmleri de burada vermek isterim. eğer bu ikilinin oynadığı filmleri beğeniyorsanız: the godfather part ii, righteous kill ve the irishman filmlerini de seyredebilirsiniz.

cheatsheet - how many movies have robert de niro and al pacino made together?
gq - robert de niro and al pacino: a big, beautiful 50-year friendship

heat'ı aslında bu bilgiler ışığında seyredince çok daha keyifli oldu benim için

robert de niro'nun ve al pacino'nun 50 yıllık arkadaşlığı, birlikte çevirdikleri ve çevirecekleri filmler, bu iki italyan asıllı amerikalı oyuncunun ikisinin de sinema tarihi efsaneleri haline dönüşmesi gerçek anlamda beni etkileyen olaylar. düşünsenize, en yakın arkadaşlarınızdan bir tanesi ile, yaptığınız işin en kaliteli ve sağlam 10 oyuncusundan ikisisiniz. en sevdiğiniz arkadaşınız ile birlikte birçok film çekme şansınız oluyor ve bu durumu değerlendirebiliyorsunuz. cidden önemli bir lütuf ve şans bana kalırsa.

bahsedilmiş ama bir kere daha bahsetmekte beis yok: kahve içip, karşılıklı sohbet ettikleri bölüm cidden harikulade bir sahneydi. resmen 10 dakika civarı insanı ekrana bağlayan, hem o gerginliği, hem pişmanlığı, hem itirafı hissettiren önemli bir sahneydi. filmin de gelişmesini ve aslında iki parçaya ayrılmasını sağlayan bölümdü burası. bundan önce, buradaki iki insan da daha farklı şeyler ve planlarla ilgileniyordu. bu sahne ile birlikte artık resmi olarak birbirlerine savaş açmış oldular.

final bölümünde ise, "kimseye bağlı kalamazsın. benim yaptığım işte, eğer polis baskını olacağını hissedersen, gerektiğinde 30 saniye içinde her şeyini bırakıp gitmen gerekir." sözünün gerçeğe dönüştüğünü gördük. o üvey kızın küvette intihar ediş sahnesi ile birlikte filmin en dramatik sekanslarından bir tanesiydi. yani bu yüzden basit bir mafya veya vurdu-kırdı filminden çok daha öteye gidiyor bu tarz yapımlar. içinde farklı derinlikler, anlatılar, pişmanlıklar, seçilen yaşamların getirdiği zorunluluklar ve üzüntüler de işleniyor.

oyunculuklar için denecek hiçbir şey yok

bu film, eğer başka ve ortalama olan oyuncular ile çekilseydi 2 saat 50 dakika boyunca seyredilmezdi diye düşünüyorum. bu filmin bu kadar beğenilmesinde ve sıkılmadan izlenilmesindeki en büyük sebeplerden birisi de bu iki dev oyuncudur. robert de niro'nun hem acımasız ve disiplinli ama bir o kadar da aşık olduğu kadına tutkun karakteri oynayışı, al pacino'nun işkolik, düzgün bir aile yaşantısı kuramayıp 2 kez evlenip boşanan bir adamı oynayışı harikuladeydi. filmin kötülüğünü ve abartılmışlığını geçtim, bence kalitesine nazaran daha da fazla bilinmesi ve izlenilmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.