Rusya-Ukrayna Savaşındaki Son Ekonomik ve Siyasi Gelişmelerin Özeti

3 Mart itibarıyla Rusya-Ukrayna savaşında neler oldu? Hangi ülke, Rusya'ya hangi yaptırım kararını aldı? Özetleyelim.
Rusya-Ukrayna Savaşındaki Son Ekonomik ve Siyasi Gelişmelerin Özeti
iStock

* batı'da ülkeler ve firmalar, rusya'ya yaptırım yarışına girmiş durumda. her an yeni yaptırımlar geliyor.

- pek çok firma rusya'daki üretimlerini, bakım ve yedek parça göndermeyi durduruyor. sayı çok fazla, merak edenler için şurada bir liste var: https://twitter.com/…sum/status/1499045294591381507

- ülkeler, rus zenginlere karşı da yaptırıma ve mallarına el koymaya başladı.

- rus medya kuruluşları yasaklanıyor.

- maalesef rus vatandaşlarına karşı da yaptırımlar ve ayrımcılık başladı. bazı restoranların rus müşteri kabul etmediği söyleniyor.

* zelensky, savaşmak isteyen gönüllüleri, ülkesine davet etmişti. ilk etapta 16 bin gönüllünün ülkeye geleceğini duyurdu.

* rusya ile ukrayna arasındaki barış görüşmeleri yavaş ilerliyor. ukrayna, moral ve motivasyon üstünlüğü elinde olduğu için, görüşmeleri ağırdan alıyor.

* savaş bazı ürünlerin fiyatını yükseltmeye devam ediyor. petrol, doğalgaz, buğday başta olmak üzere bazı ürünlerde fiyatlar artıyor.

* türkiye, montrö kapsamında, boğazları savaş gemilerine kapattığını duyurmuştu. bu durumda, sadece karadeniz limanlarına kayıtlı gemiler boğazdan geçebiliyor. rusya'nın geçiş talep ettiği 4 savaş gemisinden, sadece 1 tanesine geçiş izni verildi. diğer gemiler "bunları göndermeyin" cevabı üzerine, gelmedi.

* çin bankacılık düzenleme komisyonu: "çin, rusya'ya karşı herhangi bir finansal yaptırıma katılmayacak." şeklinde açıklama yaptı.

* bm: ukrayna'dan 1 milyondan fazla kişinin komşu ülkelere geçtiğini duyurdu.

* diğer ülkelerden ukrayna'ya, tanksavar ve manpads (omuzdan atılan uçak savar füze) başta olmak üzere, silah sevkiyatı devam ediyor.

* abd ve ab, askeri uydularından aldığı bilgileri ukrayna ile paylaşmaya başladı.

* rusya, abd büyük elçisini sınır dışı etti.

* abd, 22 rus savunma kuruluşuna yaptırım uygulama kararı aldı.

* pentagon: ukrayna sınırına yığılan rus kuvvetlerinin %80'inin ukrayna topraklarına girdiğini duyurdu.

* rus savunma bakanlığı: "savaşta, rus askerlerinden 498'i öldü, 1597'si yaralandı." açıklaması yaptı. ukrayna, ölü sayısının 6 bin civarında olduğunu iddia ediyor.

* ukrayna, ab'ye hızlı üyelik için başvurdu. ab yetkilileri başvuruyu görüşüyor. hemen peşinden, gürcistan da ab'ye hızlı üyelik için başvurdu.

* rusya, savaş hakkında yanıltıcı bilgi (!) veren vatandaşlarını, 15 yıla kadar hapisle cezalandıracağını duyurdu. protestoları önlemek için youtube kapatıldı.

* abd'nin suriye büyükelçisi: "esad 11 yıldır suriyelileri alıkoyuyor, işkence ediyor ve suç işliyor. bunlar cezasız kalıyordu, artık hesap sorma zamanı geldi" dedi.

* abd ve ab, rusya'nın mali yaptırımları delmesini engellemek için kripto para borsalarını izlemeye aldı.

* rusya'da ciddi bir ekonomik sıkıntı var. halk atm'lerde uzun kuyruklar oluşturuyor.

* ayrıca siber alanda da bir savaş sürüyor. pek çok rus devlet kurumunun web sitelerine, saldırılardan dolayı erişilemiyor.

* toyota, ukrayna'ya 5.000 adet pikap araç gönderme karar aldı. japonya da, abd ve ab ile birlikte hareket ediyor.

* ukrayna sık sık bayraktar tb-2 siha'lara vurgu yapıyor. son olarak yeni tb2'lerin geldiğini duyurdular. bunların savaştan önce alındığı ve yeni hazır hale getirilip, göreve başladığı söyleniyor.

* japonya savunma bakanlığı: "bir rus helikopteri bu sabah hava sahamızı ihlal etti. tekrarında ağır sonuçları olacağı bilinmeli." açıklaması yaptı. japonya ile rusya'nın arası, kuril adalarındaki hak iddialarından dolayı limoni.

* italyan petrol devi eni, rusya ile türkiye arasındaki mavi akım doğalgaz boru hattı projesinden çekildi.

* ab, 7 rus bankasını swift'ten çıkarttı.

* cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın: "rusya'ya yaptırım gündemimizde yok. herkes masadan kalkarsa kremlin ile kim konuşacak? savaşın derhal durması lazım aksi halde ruslar büyük bedeller ödemek zorunda kalabilir."

* yunanistan başbakanı: "ukrayna'dan gelecek mültecileri kabul etmeye hazırız."

* ab, ukrayna'ya 70 savaş uçağı (mig-29 ve su-25) sağlayacak.

* ingiltere, rusya'nın bm güvenlik konseyinden atılması üzerinde çalıştığını duyurdu.

* toplanan bm kurulunda 141 evet, 5 hayır ve 34 çekimser oyla, rusya saldırısı kınandı. bu kararın herhangi bir bağlayıcılığı yok.

* savunma bakanı hulusi akar, rus savunma bakanı ile telefonla görüştü.