Saatte 1200 Km Hızla Gidebilecek Toplu Taşıma İçin Hazırlık Yapılıyor!

Amerikalı girişimci SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarından olan Elon Musk projesi. Bu teknoloji sayesinde saatte ortalama 1200 km hız ile gidebilecek ve teorik olarak saatte 6000 km hıza ulaşabileceği söyleniyor.
Saatte 1200 Km Hızla Gidebilecek Toplu Taşıma İçin Hazırlık Yapılıyor!

inanılmaz heyecan verici olan hyperloop teknolojisi. işin teknik kısmına girmeden anlatacağım, zaten teknik kısmı ben de pek anlamam.

kimin projesi: spacex, paypal ve tesla motors şirketlerinin kurucusu, yaşayan tony stark (namı diğer iron man) olarak bilinen ve bir işadamından çok daha fazlası olan elon musk'ın bir projesi. burada ve burada musk hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Elon Musk

nedir:

çok yüksek hızlı bir ulaşım aracı projesi. inşaa edilen basıncı azaltışmış tüpler içine yerleştirilecek kapsüller linear induction motor ile çalışacak. saatte ortalama 1200 km hız ile gidebilecek ve teorik olarak saatte 6000 km hıza ulaşabileceği söyleniyor. evet bir toplu taşıma aracı olarak uçaktan çok daha hızlı!

ne işimize yarayacak:

 elon musk'a göre los angeles'tan new york'a 45 dakikada gidilebilecek. şu anda aynı mesafeyi uçakla beş buçuk saatte alabiliyorsunuz. türkiye'den örnek verelim. istanbul'dan izmir'e 10 dakikada gidebileceksiniz. yani istanbul'un leş dairelerine yüksek kiralar vermemek için türkiye'nin istediğiniz şehrinde yaşayabilir ve işiniz için istanbul'a günübirlik gidip gelebilirsiniz.

mümkün mü:

kesinlikle! bir deneme hattı için ufak çaplı inşaa çalışmaları california'da önümüzdeki yıl başlayacak ve 2018 yılında test edilecek. başarılı bulunursa proje büyük çapta uygulanacak. buradan okuyabilirsiniz