Saçlar Neden Beyazlar?

Kimi insanın genç yaşta, çoğu insanın da ilerleyen yaşlarda tecrübe ettiği saç beyazlaması neden oluyor?
Saçlar Neden Beyazlar?

saçlar beyazlamaya başladığında araştırmıştım

saçların beyazlama sebepleri, özellikle genç yaşta günümüzde artış olmasının sebebi sağlıksız yiyeceklerden vücudun yeterince mineral ve vitamin toplayamaması. özellikle stresli anlarda vücut dengeyi korumak için belli mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyuyor. o arada stres, üzüntü, keder gibi aktiviteler için de farklı mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyuyor.

bunlar günümüz temel gıdaların ise; (gdo mu dersiniz, ithal gübre kaynaklı kanserejen maddeler mi dersiniz yoksa haşarattan korumak için yapılan ilacın yıkansa/kaynatılsa da besine sinmesi mi dersiniz bilemem) organik olmaması, haliyle bu gıdaların besleyici değerinin düşük, vitamin, mineral olarak vücudun ihtiyacını karşılayamaması.


beyin bu durumda saçların içerisindeki siyah renk olarak bize görülen melanin/melonasit vb. gibi pigmentleri emerek karşılıyor. saçların içindeki melanin maddesi vücut ihtiyaçları için çekilince geriye aynı boş kola şişesi gibi beyaz saç tüpleri kalıyor. evet, yanlış okumadınız; aslında saçlarımız bir nevi içi dolu kola şişesi. kola içilince geriye de boşu kalıyor. bunu öğrendiğimde ben de şaşırmıştım.

üstüne sağlıklıksız ve düzensiz beslenme alışkanlıkları, sigara, alkol vb. eklenince stresli anlarda daha çok melanin çekiyor vücut. sonra boş kasalar.