Sadece 20 Pilotun İnebildiği Dünyanın En Tehlikeli Hava Meydanı: Paro Havaalanı

Butan'ın Paro şehrinde yer alan Paro Havaalanı, dünyanın inişi en zor havaalanlarından biri olarak anılıyor.
Sadece 20 Pilotun İnebildiği Dünyanın En Tehlikeli Hava Meydanı: Paro Havaalanı

paro havaalanı; himalayalar'ın doğusunda, bütünüyle dağlık, küçük bir ülke olan bhutan'ın paro şehrinde yer alıyor. icao kodu vqpr.


dört bir tarafı 4000 metreyi aşan yükseltilerle çevrili derin bir vadide bulunduğundan dünya üzerinde muhtemelen inişi en zorlu hava meydanıdır. 


bu havalimanını sadece bhutan'ın resmi havayolu şirketi olan drukair kullanır. genellikle nepal ve hindistan'ın yakın şehirlerine -şehirlerinden- uçuşlar yapılır. yaklaşık 20 pilot bu havalimanına iniş yapmak için yetki sahibidir.


havalimanına inişte airbus a-318 ve a-319 gibi daha küçük jet uçaklar ile atr-72 turboprop uçaklar kullanılır. hatta bir yerde havalimanının zorlu şatları yüzünden drukair'in talebiyle airbus'ın a-318/19 uçaklarının performansını arttırdığını okumuştum.


paro'ya iniş yapılırken vadi etrafında, üstünde havanın açık olması ve uçağın doğrultusunu etkileyecek bir rüzgarın olmaması zorunluluğu vardır. gece iniş ve kalkış yapılmaz.


havalimanına iniş iki şekilde yapılır. ilkinde güneydeki vadinin içine girilip vadi takip edilerek 33 pistine inilir. diğerinde ise pistin üzerine gelindikten sonra kuzeydeki vadinin içine alçalıp vadi içinde belirli referans noktalarıyla belirlenmiş yerden 180 derece keskin dönüş yapılır ve 15 pistine inilir. 


15 pistine inilirken mr. smith's house , sangcheokor manastırı gibi dönüş noktaları olarak belirlenmiş referans noktaları bulunur. 

inişi kokpit kamerasından izlemek için: