Sadece Elleri ve Dişlerini Kullanarak Baraj İnşa Edebilen Kunduzlar

Sadece Elleri ve Dişlerini Kullanarak Baraj İnşa Edebilen Kunduzlar
iStock.com

ninni gibi gelen şu video da olan yetenekli kunduzlardır.

tüm kunduzların yaratılışında bu yetenek mevcutmuş.


evlerini genelde bu yöntemle yapıp, su kenarı veya suyun üstünde inşa ederlermiş. koca ağaçları devirirlerken ki keyifleri ve başaracakları başarı muazzamdır. (yerden anlıyo bu emlakçı edalı keratalar)

inanın ben buraya south parkın bir bölümünü izlerken cartman piçi'nin gölde sürat motoruyla kunduz barajını yıkıp insanların ölümüne sebep olmasıyla geldim.

nedir lan bu kunduz barajı derken, inanın ufkum açıldı ve hayrete düştüm.

kunduzların elleri ve dişleriyle hiç bir alet kullanmadan büyük bir baraj inşa etmesi hayret verici bir mucizedir.

bazen yuvalarını bile 2 katlı yapabilme becerilerine sahiplermiş.

bu hayvanlar insana mühendislik dersi veriyor adeta. ağacı hep su yönünde devrilmesi gereken biçimde kemiriyorlar.

iStock.com

ben dere kenarlarında, bazı ormanlık alanlarda boyle ağaçlarla kaplı gelişi güzel çalılık akarsular üstünde görürdüm. ama anlamdıramazdım.

inan olun ufkumu açtı. ekşici tabirle ufkumu 2 katına çıkardı.

iStock.com

--- spoiler ---

kunduzlar ekosistem içerisinde yaşayacakları evleri akarsularda yapmaktadırlar. bunun için de, suyun önünü kesmek ve böylece durgun bir gölet oluşturmak gerekir. yani kunduzlar, buraya baraj yaparlar. kunduzlar bu barajı yapmak içinse su kenarında yer alan ağaçları devirmeye başlar. bir kunduz, yılda ortalama ise 200 kadar ağaç devirebilmektedir.

ağaç devirme işleminde, kunduzların zekası ve mimarlık bilgileri ön plana çıkmaktadır. çünkü kunduzlar, bir ağacı kritik noktadan devirerek, ağacın akarsuya düşmesini sağlamaktadırlar. akarsuya düşen ağaçlar, kunduzlar tarafından üst üste koyularak, ağaçların akarsu içerisinde içbükey bir set oluşturması sağlanır. bu setin oluşturulmasının ardından, setin yıkılmaması için setin önüne kazıklar çakılır.

--- spoiler ---