Sadece Yürüyüş Yaparak Kilo Vermek Ne Kadar Gerçekçi Bir Hayal?

Yürüyüş yapıyor ama yine de hedeflediğiniz kiloya ulaşamıyorsanız durumu tekrar gözden geçirmenizde fayda var.
Sadece Yürüyüş Yaparak Kilo Vermek Ne Kadar Gerçekçi Bir Hayal?
iStock


genel olarak kardiyo kilo verdiren bir uygulama ve bunların içinde en başarısızı yürüyüştür. 

öncelikle yağ nasıl yakılır onu bilmek lazım

yağ durgun nabız ritminizin 1,4 kat üstüne çıkmakla ve 25 dk üstünde bu tempoyu sürdürmekle yakılır. yürüyüşte bu oran çok artmaz, verim için 1 saat civarı yürümeniz gerekir, vücutta zamanla bu ritme kendine adapte eder ve kilo vermeniz durur. başta verdikleriniz de ağırlıklı olarak sudur, yağ yakma oranınız düşüktür. genel olarak yürüyüş ile yaktığınız kalori komik miktardadır. bunun harici kalp damar sağlığı için iyi bir şeydir burası ayrı.

kilo vermek istiyorsanız şöyle yapmalısınız

yüksek ritimde yürüyüş+hafif koşu ile bu işi yapmalı, arada hit antreman dediğimiz kısa süreli yüksek nabız değerlerine ulaşmalısınız. yediğiniz her şeye de dikkat etmelisiniz. mümkünse bisiklete binmek esas çözümdür. 

şöyle örnek vereyim

yoğun kardiyo (koşu veya bisiklet) ile 1 saatte yaktığınız kalori 500'ü ancak bulur. yürüyüşle bunun yarısını belki yakarsınız, kesin değil. oysa ki bir tabak dolu beyaz pilavda 300 kalori var. 1 dilim ekmek yediniz 90 kalori, 1 de ana yemek dediniz mi 500 kaloriyi aşmış oluyorsunuz. kısacası düzenli beslen, düzgün kardiyo yap prensibini taşımadan kilo vermek olanaksız, ancak su verir, kısa süreli kilo kaybedersiniz, yağdan çok yakmazsınız.

Kısa Sürede Daha Hızlı Yağ Yakmanızı Sağlayan Sağlam Antrenman Programı: HIIT