Sahibinden Web Sitesine Alan Adını Kaptırdıkları İçin mi Ulaşılamıyor?

Sahibinden.com'a bir süredir ulaşılamıyor. Şirket, yaptığı açıklamada alan adı hizmeti veren firmayla yaşadıkları teknik bir sorun nedeniyle siteye erişilemediğini açıklarken, sosyal medyada konuyla ilgili bazı iddialar da dolaşmakta. Peki nedir işin aslı?
Sahibinden Web Sitesine Alan Adını Kaptırdıkları İçin mi Ulaşılamıyor?


Sahibinden.com'a bir süredir erişilemiyor. 

Şirket, alan adı sağlayıcı firmayla yaşadıkları teknik bir sorun nedeniyle siteye erişilemediğini açıkladı.


Domain kontrolü yapıldığında yabancı bir şirketin sahibinden.com alan adına sahip olduğu görülüyor.


Eski kayıtlarda bu durumun farklı olduğunu görüyoruz.

Peki olay ne? Sahibinden, gerçekten alan adını kaptırmış olabilir mi?

kitabın ortasından konuşayım: başkasının satın alması mümkün bile değil. yalan yanlış bilgi paylaşıyorlar.

domain kayıt kuruluşu network solutions. sahibinden.com domain durumu askıya alınmış. muhtemel sebebi domain süresi dolmuş ve eksiye düştüğü için kayıt kuruluşu domaini durdurmuş. düşük ihtimal ise kayıt kuruluşunun yazılım servisleri hatalı işlem yaptı.

aşağıdaki görselde durumunun "clienthold" olduğunu görebilirsiniz:

yine aynı görselde bitiş tarihi 2025 gözüküyor çünkü geçici süreyle otomatik yenileme periyodunda (auto-renew grace period). yenilendiğinde kalıcı olarak tarihi güncellenir.

domain 3 aya yakın sahibinde kalır. eksiye düştüğünde önce 45 gün otomatik yenileme sürecindedir, sonra 30 gün kurtarma periyoduna (redemption period) girer ve sonra ise silinme periyoduna (deletion period) girer. bu periyottan çıktığında yeniden müsait duruma düşer. backorder yapan iyi bir firmayla müsait duruma düştüğü an alabilirsiniz ama periyot döngüsünü tamamlamadan mümkün değil.

haber sitelerinin "grace period" kavramından haberi olmadığı için ilk buldukları manşet "başkası satın aldı" olmuş. böyle bir durum söz konusu değil. verisign domain politikalarını okuyun. ayrıca icann'de domain periyotları hakkında detaylı bilgiler mevcut. hatta domain yaşam periyodu burada: icann.org

domain yenilendiğinde clienthold durumu kalkar ve süre kalıcı olarak uzar. esas soru şu, bu işlem 2 dakika sürüyorken neden 1 gündür domain "clienthold" durumunda? acaba hesaplarına erişimlerinde bir sıkıntı mı var?

çalışanları için zor bir süreç geçiyor. büyük şirketler böyle problemler yaşayabiliyor. geçmiş olsun.