Şahmaran ile Twilight Arasındaki Bu Kadar da Olmaz Dedirten Benzerlikler

Netflix'in yeni fantastik Türk dizisi Şahmaran'ı izleyenler, dizide ciddi şekilde Twilight esinlenmeleri olduğunu fark edeceklerdir.
Şahmaran ile Twilight Arasındaki Bu Kadar da Olmaz Dedirten Benzerlikler

şahmaran, fena olmayan bir oyuncu kadrosuna ama korkunç bir senaryoya sahip. yazılanların aksine oyunculukların kötü olduğunu düşünmüyorum, en azından senaryo o kadar kötü ve twilight çakması ki oyunculuklar asla göze batmıyor.

ergenliğimde alacakaranlık fanı birisi olarak bu benzerlik listesini oluşturmayı kendime borç bildim:


--- spoiler içerir ---

1. daha ilk bölümden seçilmiş adam maran bey'imiz yangında sıkışmış şahsu'yu ateşin içinden yürüyüp gelerek kurtarıyor. (edward'ın bella'yı bella'ya çarpmak üzere olan arabayı iterek kurtarması.) şahsu bu olaydan şüphelenip, ertesi gün maran'ın onu nasıl kurtardığını sorguluyor. maran da özel güçlerini itiraf etmek istemediği için ona halüsinasyon gördüğünü düşündürtüyor. (edward da kaza sonrası bella'ya güçlerini itiraf etmek istemediği için halüsinasyon gördüğünü düşündürtüyor.)


2. maran'ın ailesi çok zengin, lüks ve ilginç bir evleri var. aynı cullen ailesi evi gibi.


3. maran'ın düşünce okuyan kız kardeşi var, aynı zamanda evde şahsu'ya en sıcak davranan insan. (edward'ın kardeşi alice bu da. o da düşünce okuyor ve bella'ya ailede en yakın davranan kişi.)


4. maran'ın babası doktor. (ne tesadüf edward'ın babası da doktordu)


5. dizide şahsu'ya aşık bir kişi daha var: cihan. kendisi esmer, maran'a göre daha genç, asabi ve biraz çocuksu bir tip. motorsiklet kullanmayı seviyor. (bu da jacob karakterine karşılık geliyor. bu saydığım tüm özelliklere o da sahip ne tesadüf.)


6. dizide şahsu özel güçlere sahip insanların bulunduğu yeni bir kasabaya taşınıp dedesiyle yaşamaya başlıyor. başka da kimsesi yok, telefonda konuştuğu bir tane arkadaşı yok. herkesle bu kasabada tanışıyor. (bella da cullen ailesinin bulunduğu kasabaya taşınıp babasıyla yaşamaya başlıyor, onun da babasından başka kimsesi yok.)


7. marların özel güçleri aktifleşince gözleri kehribarımsı bir renk alıyor. ya da yanlış adlandırdım, cullen gözü rengi desem daha doğru.


8. şahsu bir sahnede hiçbir şey demeden sadece maran'a bakarak ormana doğru yürüyor ki maran da onun peşinden gelsin. ne tesadüf bu sahne de twilight'ta var.


9. maran bir sahnede yılanın ısırdığı şahsu'yu ısırıp kanındaki zehri çekerek kurtarıyor. (edward da bella'yı vampir ısırınca onu ısırıp zehrini içine çekerek kurtarmıştı.)


10. şahsu, maran'a aşkını kabullenince kalkan gücü kazanıyor. (bella'nın da vampir olduktan sonra özel gücü kalkandı.)


11. maran deri değiştirirken bir süre şahsu'yla görüşmedi. bu sürede şahsu'yu koruma görevi cihan'ın oldu. (edward, bella'yı terk edince bella'yı jacob korumuştu.)


12. ormanda uçarak koşma sahnelerinde alacakaranlık'ı hatırlamayan yoktur diye düşünüyorum.