Samanyolu Fotoğrafı Nasıl Çekiliyor?

Baktıkça evrende ne kadar da küçük olduğumuzu bize hissettiren, görsel olarak harika olan bu fotoğrafların nasıl çekildiğini Sözlük yazarı "fazlaejderhasiolanvarmi" paylaşıyor.
Samanyolu Fotoğrafı Nasıl Çekiliyor?
iStock.com

cevap: çekilmiyor.

***

biz, yarıçapı 50.000 ışık yılı olan samanyolu galaksisi'nin merkezine 27.000 ışık yılı uzaklıkta, orion kolu üzerindeyiz. üç boyutlu düşünürsek, kalınlığı 1.000 ışık yılı olan samanyolu'nun z boyutunda da ortalarda yer alıyoruz. ve şimdiye kadar en uzağa gönderdiğimiz uzay aracı, voyager 1, dünya'dan yalnızda 19 milyar kilometre uzaklıkta. yani galaktik boyutlarda düşünecek olursak, en uzaktaki güneş sistemi'ni henüz terk etmiş voyager 1 bile galaksi merkezine göre bizimle hemen hemen aynı konumda.

peki, samanyolu galaksisi dışına çıkmadan samanyolu galaksisi'ni nasıl fotoğraflayabiliriz?

samanyolu galaksisi'ni bir ev gibi düşünelim. evden çıkmadan evin dışarıdan fotoğrafını alamıyoruz. fakat içeriden fotoğraflayabiliyoruz.

samanyolu galaksisi'nin güneş merkezli haritalarını çıkarıyoruz:


yer teleskobu ve fotoğraf makineleriyle "içeriden" samanyolu'nun fotoğraflarını çekiyoruz:


4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

kendi galaksimizi dışarıdan fotoğraflayamasak da diğer galaksileri fotoğraflayabiliyoruz. bizimki gibi sarmal galaksilerin, mesela m31, m51, fotoğrafları da bize yardımcı oluyor. yani kendi evimizin dışarıdan nasıl göründüğünü, diğer evlere bakarak tahmin edebiliyoruz ve içeriden çektiğimiz fotoğrafları gerçeğe en yakın şekilde birleştiriyoruz. sonra tüm bu samanyolu fotoğraflarını bilgisayar ortamında illüstre ederek samanyolu galaksisi "fotoğrafları" elde ediyoruz. yani çekmiyoruz.