Şarap Şişelerinin Altındaki İçbükey Bombenin Sebebi Nedir?

Şarap şişesinin altındaki içbükey bombeyi fark etmişsinizdir mutlaka ama neden diye hiç düşündünüz mü?
Şarap Şişelerinin Altındaki İçbükey Bombenin Sebebi Nedir?
iStock.com

bu bilgi birikimlerim 3 yil boyunca yaninda calistigim pugliali sefimden bana miras, yani uzmanindan dinliyoruz:

köpüklü sarap üretiminde isin bütün numarasi o zarif köpüklerin olusmasi icindir. bu köpükler icin inanilmaz korkutucu meblalar ödemeye hazir pek cok gurme vardir, halbuki bu gaz tanecikleri karbondioksitten baska bir sey degil, fermentasyon sanirim türkcesi iste o prosesin son ürünü. ha, simdi bu sekeri tüketip gazi olusturan bakterilerimiz yahut mayamiz -neyse biyolojisi zayifti biraz bizim patronun öyle bir gaz olusturuyorlar ki sisenin icindeki basinc 8 bari bulabiliyor. bu basinc bir plastik siseyi bildiginiz raket gibi 50 metre havaya firlatabilir.

neyse bu basinc sayesinde sisemizin mantari öyle bir hiz kazanir ki, sizle yarissa sizi gecer öyle diyelim.ben 40 km/saat hizla kosarim diyene hodri meydan diyorum.

iStock.com

iste bu inanilmaz basinci sisenin kompense etmesi gerekiyor, en cok da en zayif noktasinda: götü afedersiniz. cünkü yüksek basincta sise evvela götünden patliyor. sisenin götü bükümlü olunca basinc kolayca sisenin ceperlerine yayiliyor ve sisenin götü stabil kalabiliyor.

hocam burasi iyi güzel de konumuz sarapti diyenleri duyar gibiyim. orada baloncuklar olusmuyor, basinca maruz kalan bir sey yok dediginizi de duyar gibiyim.

evet, belki rafta durdugu anda basinca maruz kalmiyor ama her sarap sisesinin bir anligina da olsa arabanizdaki lastiklerde mevcut basinctan* iki misline dayanmasi gerekiyor. nedenini de aciklayalim: 

sarap siselendikten sonra mantari siseye monte edilirken 3 yahut 3,5 km/saat hizla siseye firlatiliyor diyelim, ya da ates ediliyor gibi iste siz anlayin. bu baslangicta cok yüksek bir hiz gibi görünmeyebilir ama bir arabadaki motorun/silindirin pistonlari gibi bir kapatma basinci diyelim olusturuyor ve bu sayede sisedeki basinc 4 bari bulabiliyor. sonrasi icin yukaridaki hikayeye dönüyoruz, sise götünden patliyor vs.

iStock.com

mesela ev yapimi saraplari kola siselerinde falan satarlar. öyle olunca sisenin kapanmasi/mühürlenmesi bu sekilde gerceklesmedigi icin bir problem olusmuyor. yani tadini kalitesini etkileyen bir faktör degil. sadece sarabinizi icmeden önce yarim saat acik birakin da havalansin. tadi daha bir güzel oluyor o fermentasyon son ürünleri difuze olunca.