Satışı Yasak Olan Dünyanın En Tehlikeli Peyniri: Casu Marzu

Fermantasyon süreci nedeniyle dünyanın en tehlikeli peyniri olarak kabul edilen ve satışı kesinlikle yasak olan casu marzu peynirine yakından bakalım.
Satışı Yasak Olan Dünyanın En Tehlikeli Peyniri: Casu Marzu

italya'nın sardinya adasında binlerce yıldır tüketilen ve dünyanın en tehlikeli peyniri olarak bilinen casu marzu, çürük peynir anlamına gelir. 

bu peynirin ilk hali aslında koyun sütünden yapılan pecorino peyniridir ve buraya kadar her şey normaldir; ta ki peynir sinekleri, yumurtalarını bu peynirin içine bırakana kadar… 40 gün bu sineklerle bırakılan peynirin her tarafını kurtçuklar sarar ve bu kurtçuklar, peyniri 2-3 ay boyunca yer ve geri sıçar. 


bu iğrenç süreç, peynirin kremsi bir hal almasını sağlar. hatta bütün lezzetini de bundan alır. düğünlerde ve özel kutlamalarda sofraların baş tacı edilen bu peynirin artık yasa dışı olmasının sebebiyse nadir de olsa larvaların bunu yiyen insanların içinde yaşamaya devam edebileceğidir. 


kısaca “öldükten sonra mezarda fazlasıyla haşır neşir olacağımız bu hayvanlarla önceden tanış olmaya ne gerek var, lezzeti batsın” diye düşünmeden edemediğim bir peynir çeşididir casu marzu.

sardinyalılar casu marzu peynirini sabah akşam tüketmiyorlar. ab yasalarınca illegal kabul edilen, kusma ve diyare gibi yan etkileri olan bu peynir genelde özel günlerde, hatta düğünlerde tüketiliyor. 


pecorino peyniri içindeki peynir sineği larvaları ölmüşse peynir kesinlikle yenilmiyor. bir de sanıldığı gibi lavralar canlı canlı yenilmiyor, genellikle ekmeğe sürülür ya da pane crasau adlı gözlemenin arasına konulurken kurtlar peynirin içinde ezilerek öldürülüyor. 

bir de sardinya dışında fransa'ya ait olmakla birlikte italyan kültürü ve dil özelliklerinin egemen olduğu korsika'da da üretiliyor casu marzu peyniri.