Savaşa Hayır Pankartıyla Rus Haber Bültenini Bölen Editör: Marina Ovsyannikova

Rusya devlet televizyonu Kanal 1'in haber editörü Marina Ovsyannikova, çalıştığı kanalın canlı yayınlanan haber bültenini "savaşa hayır" pankartıyla bölerek tüm dünyada büyük yankı uyandırdı.
Savaşa Hayır Pankartıyla Rus Haber Bültenini Bölen Editör: Marina Ovsyannikova

rus televizyonu kanal 1'in haber editörü olan marina ovsyannikova, çalıştığı kanalın haber bülteninde "savaşa hayır"pankartı açıp bunu canlı yayında gösteren, ilerleyen senelerde 2022 rusya ukrayna savaşı'na dair en akılda kalacağı kesin olan eylemlerden birine imza atan cesur ve mesleğine saygılı bir gazetecidir.

Marina Ovsyannikova'nın haber bülteninde araya girdiği an

canlı yayında "savaşı durdurun" diye bağıran ovsyannikova'nın tuttuğu pankartın alt tarafında ise "size yalan söylüyorlar. propagandaya inanmayın. ruslar savaşa karşı." ifadeleri yer almaktaydı.

ayrıca, söz konusu eylemi gerçekleştirmeden evvel kaydedilmiş bir videoda "kanal 1'de çalıştığım ve kremlin propagandası yaptığım için utanç duyuyorum" demecini veren ovsyannikova, "2014'te her şey başladığında sessiz kaldık ve sonrasında kremlin propagandası yaptık. bundan utanç duyuyorum. muhalif lider navalny zehirlendiğinde haber yapmadık, bundan utanç duyuyorum." diyerek sözlerini sürdürdü.


annesinin ukraynalı ve babasının da rus olduğunu söyleyen ovsyannikova, "bu çılgınlık sadece bir kişinin eseri. korkmayın, biz zekiyiz. çıkın sokaklara! hepimizi birden tutuklayamazlar. bu çılgınlığı ve savaşı durdurmak bizim elimizde, durmayın!" ifadeleriyle savaşa karşı duruşunu büyük bir cesaretle tüm dünyaya haykırmayı başarmış oldu.

gözaltına alındığı haberleri gelen ovsyannikova, şimdiden gündeme damga vurmuş gibi görünüyor.