Schengen Vizesi Başvurularının Kısıtlanmasının Arkasındaki Olası Gerçekler

Geçtiğimiz günlerde İtalya ve Almanya'nın Schengen vizesi başvurularını bir süreliğine kapattığı haberleri düştü medyaya. İşte bunun sebebine dair teoriler.
Schengen Vizesi Başvurularının Kısıtlanmasının Arkasındaki Olası Gerçekler

Bu kısıtlamanın garipliğine dair bir tespitle başlayalım önce

schengen vizesi... avrupa birliği ülkeleri tarafından uygulanan ve kuralları nedense tam net olmayan ortak vize sistemi.

bilenler bilir, avrupa birliği, özellikle ortak kurallarını ve standartlarını belirlerken çok katı ve nettir. hatta dünyanın en katısıdır. her şey, en ince ayrıntısına kadar yazılır, yoruma açık olmayacak şekilde belirlenir. dünyanın en büyüğü bile olsa bunlara uymayanlara devasa cezalar uygular (bkz: apple) (bkz: google). kısaca her şey, her kural nettir.

ancak, nedense bu schengen vizesine geldiğimiz anda bütün bu katı netlik kaybolmakta. evet, avrupa birliği ülkeleri türkiye'deki sosyal ve ekonomik sorunlar nedeniyle, çok daha fazla belge isteyebilir, çok daha sıkı kurallar uygulayabilir, çok kısa süreli vize de verebilir ama muğlak, yoruma açık, ne olduğu belli olmayan bir uygulama yapılması kendi yasalarına bile uygun değildir. eminim ki yazılı vize alma kuralları arasında "vize memurunu ikna etme, gönlünü hoş etme" diye bir kural yoktur. vize memurunun görevi, istenen belgeleri ve gerçekliğini kontrol etmek, her şeyin usulüne uygun olduğunu tespit etmektir. belgeler eksiksiz ve gerçekse vize verilmeli, eğer bir şüphe varsa veya belgeler yeterli değilse, direk ret vermek yerine belli bir ek belge istenmeli veya başvuru yapanla bir konuşma/mülakat yapılmalıdır. zaten amerika da dahil olmak üzere birçok modern ülke böyle yapmaktadır. ne zaman belgeler eksik veya yetersiz ise ve ek belge, bilgi sağlanamıyorsa, o zaman "şu belgedeki zıtlık" veya "belgelerdeki yetersizlik nedeniyle" gibi bir şey diyerek açık ve net nedenlerle ret verilmelidir. "döneceğine ikna olmadım" gibi muğlak, ne olduğu belli olmayan, tamamen vize memurunun kendi paşa gönlüne kalmış bu saçma neden kabul edilemez. avrupa birliği gibi bir yerde kuralsızlık, keyfilik kural olamaz.

özetle, işi olanların dışında, kimsenin bu vizeye başvurması önerilmez. kuralları net, çok rahat vize alınan veya hiç vize istemeyen bir sürü ülke vardır gezip görülebilecek.

1. Olası Sebep: Sığınmacılar?

schengen, bal gibi de sığınmacı meselesinden dolayı zorlaştırılan ve imkansıza yakın olan bir vizedir.

sen hepsini avrupa'dan gelen parayla ülkende tutmak için söz ver, hatta sana vaat edilen miktar traşlanarak verilsin, seçim kazanmak için onlara vatandaşlık, vergi muafiyeti gibi olmayacak avantajlar dağıt ve sonra da avrupa vize verirken tutup hmm bunların hangisi devşirme hangisi değil diye seçmekle uğraşsın?

bu sorundan yani 13 yıl önce de zaten vize konusunda çifte standart yemeye devam ediyorduk.
tıpkı 30 yıllık doğu bloku ülkelerinin doğru düzgün kriter tamamlamadan patır patır ab'ye alınıp bizim 50 yıldır kapıda bekletilmemiz gibi.

kısaca tabi ki pasaportumuz yıllardır yerlerde sürünüyordu ancak bilhassa şu sığınmacı meselesi tabuta son çiviyi çaktı ve çıkartması maalesef zor olacak.

2. Olası sebep: Bunu Türkiye hükümeti özellikle mi istiyor?

acaba diyorum, türkiye'den almanın bu kadar zor hale gelmesinin arkasında erdoğan ile yapılan bir anlaşma olabilir mi?

şu an hükümetin türklere vize verilmesini istediğini hiç sanmıyorum, vize alan her türk yurtdışına çıkan döviz demek oluyor.

şimdi türk lirası yapay şekilde bu kadar güçlü tutulurken en mantıklı şey yurtdışına çıkmak ve hatta oradan alışveriş yapmak.

o yüzden zaten yığılma var.

sanılanın aksine, avrupa ülkeleri türkiye'nin batmasını falan istemiyor. türkiye'de bir sürü yatırımı olduğu gibi türkiye avrupanın güvenliği için önemli. kkm eritilmeden doların yükselmesi felakete sebep olursa bu avrupayı da vuracağı için pekala türkiyenin talepleri doğrultusunda yoğun vize başvurularına rağmen kapasite arttırımına gitmemeleri, hatta azaltmaya gitmeleri pekala olası bir senaryo.

3. Olası sebep: İltica?

bizim millete ne kadar anlatsan da anlamaz ama sebebi ilticalardır. zaten vizelerin konulduğu tarih 1980 ekim ayıdır. öncesinde türkler avrupaya vizesiz giderdi. darbeden sonra artan ilticalardan dolayı avrupa türklere vize koydu. bonus bilgi olarak yeşil pasaporta vize istememeleri de bu sebeple. 10 yıllık devlet memuru gelip iltica edecek değil diye izin veriyorlar. türkiye de orta yol olarak yeşil pasaport çıkarıyor. diyeceksiniz ki gürcüsü, makedonu, arnavutu, hintlisi, pakisi, ıraklısı, brezilyalısı, ganalısı, tanzanyalısı iltica etmiyor mu? evet onlar da ediyor ama onları uçağa bindirip ülkelerine postalayabiliyorlar. türkiye hukuk açısından bitik olduğu için kimsenin iade edilemediği dünyadaki birkaç ülkeden biri. çoğu yalandan iltica ediyor da olsa iltica edenler türkiyeye geri yollanamıyor.