Schengen Vizesinde TC Vatandaşlarının Ret Oranlarının Yükselme Sebebi Nedir?

Türkiye son yıllarda Schengen vizesinde ret yeme oranı en yüksek ülkelerden biri oldu. Olası bir sebebini açıklayan bir yorumu sizlere iletiyoruz.
Schengen Vizesinde TC Vatandaşlarının Ret Oranlarının Yükselme Sebebi Nedir?
iStock

schengen vizesi... alınamamasının sebebi ne türk olmanız ne de türkiye cumhuriyetinin sınır ötesi harekatlarıdır. alınamama nedeni dönmeme riskinizdir. bu riski almak istemiyorlar ve türkiye ekonomisi kötüye gittikçe turist vizesiyle gelenlerin dönmeme riski artıyor.

güney amerikalıların birçoğunun vizesiz gidebilme nedeni de uzak olmasıdır. uzak olduğu için de gidenlerin dönmeme riskinin düşük olmasıdır.

japonya da gelişmiş bir ülke ve türkiye cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor. buna rağmen oraya kaçmaya kalkan kişi sayısı pek yok. çünkü uzak ve giden kişinin orada hayatta kalabileceği bir topluluğu yok.

diyeceksiniz ki afganistan da suriye de uzak onlara da vize istiyorlar. çünkü geri dönmeme riski orada da var. güney amerika ülkeleri ne kadar berbat olsalar da, bir suriye, ırak ya da afganistan değiller.

türkiye'de ise oraya gelen kişinin türklerden oluşan bir topluluk bulma ihtimali var. geri dönmeyip orada kaçak yaşamaya kalksa tespit etmeleri çok zor. yoksa neden istemesin dışarıdan gelip 1 hafta kalıp para harcayacak turisti?


devlet görevlilerinin gri pasaportla insan kaçakçılığını ticarete döktüğü bir ülkeyiz, daha bu haber çıkalı bir yıl olmadı. mevcut şartlar altında bu vizenin kaldırılacağına pek ihtimal vermiyorum. ekonomi toparlar kur sakinleşir kişi başı milli gelir yeniden 12-13 bin dolar seviyelerine yükselirse alınma koşulları iyileşir.

türk olduğun için sana vize vermeyecek olan avrupa, devlet memuru olduğun için aldığın yeşil pasaportla vizesiz girmene müsaade etmemeliydi bu mantıkla. yeşil pasaporta vize istenmeme nedeni de aynı mantıktır. bu adam devlet memuru garanti işi var türkiye'de orada kaçak kalmaya çalışmaz ben kefilim diyor işte türkiye cumhuriyeti.

kimileri de bu vizeyi ilk isteyenin kenan evren olması üzerinden adama sallarlar. sanki kenan evren istemese seneler içinde insanlar kaçak da olsa avrupa'ya gitmeye çalışınca adamlar vize koymayacakmış gibi...

olayın özü, dönmeme ihtimalidir

istatistiksel olarak da türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının özellikle türkiye ekonomisi kötüye gittiği süreçlerde dönmemeye çalışma ihtimalleri yüksektir. bu da beraberinde daha fazla ret ve daha uzun vize süreçleri getirir.