Se7en Filminde Neden Yedi Günahkârın Yedisi de Ölmedi?

Artık spoiler olmak için zaman aşımına uğramış bir film sayabiliriz Se7en'ı. Öyleyse, neden tüm günahkarların ölmediği filmin kalbinde gizli diyebiliriz.
Se7en Filminde Neden Yedi Günahkârın Yedisi de Ölmedi?

se7en filmini izleyen kişilerce "mantık hatası" diye yorumlanan ancak mantık hatası olmayan bir şey var. bu, aslında hata değil. iddia şu:

filmde 7 kişinin ölmesi gerekiyormuş da ölmemiş, 7 günahın her birinin ölmesi gerekiyormuş da ölmemiş. filmde doe böyle bir şey iddia etmedi. aksine kendisinin bir seri katil değil seçilmiş kişi olduğunu söyledi.

adamın amacı insanların günahları yüzünden ölmesi değil, insanları günahları ile yüzleştirmek. filmin son sahnesinde arabayla giderken de bunu söylüyor doe. sandığınız gibi herkesi öldürmek değil amacı. bu günahları işleyenleri günahlarıyla yüzleştirmek. bundan mills ve somerset'in beraber mills'in evinden yemek yediği sahnede de bahsediliyor. baktığınız zaman ortada hiçbir mantık hatası yok:

oburluk

obez adam. saatlerce yemek yemeye zorlandı ve öldü. midesinde çatlamalar ve iç kanama sebebi ile. günahıyla yüzleşti.


açgözlülük

avukat. kendi kendini kesti, biçti ve öldü. günahıyla yüzleşti.


tembellik

oğlancı ve tecavüzcü victor. 1 yıl boyunca yatağa bağlı kaldı. hareket etmedi. bu sırada her türlü işkenceye maruz kaldı ve ölmekten beter oldu. en son dokunsan ölecek gibiydi ama bunun da öldüğü hakkında kesin bir bilgi yok. önemli olan günahıyla yüzleşmesi. yüzleşti.


kibir

yüzü paramparça edilerek yatakta bırakıldı. bir eline bir kutu uyku hapı, diğerine telefon bırakıldı. gördüğünüz gibi eğer polisi arasaydı yaşayacaktı ama çirkin bir suratla. katilin amacının öldürmek olmadığını buradan da anlayabilirsiniz. kadın polisi aramadı, uyku haplarını içti ve öldü. günahıyla yüzleşti.


şehvet

kıyamam buna. en çok acıyı bu çekti bana göre. filmi izleyenler bilir zaten demeye çalıştığımı. günahıyla acı çekerek yüzleşti ve öldü.


kıskançlık

doe'nin kendisi. mills'in kıskandığı için karısını öldürdü ve mills tarafından öldürüldü. sonuç olarak günahıyla yüzleşti. ayrıca günahının farkında olduğunu da kendi zaten söylemişti.


öfke

mills'in kendisi. ölmedi. ölmesi de gerekmiyordu. günahıyla yüzleşti ve ömür boyu da yüzleşmeye devam edecek. hapiste, hapisten çıktıktan sonra doe'yu ve kendi yaptığını, karısına olanları hiç unutmadan öfkesiyle beraber yaşayacak.


7 günah ve 7 yüzleşme. herhangi bir mantık hatası yok. sıfır.

İnsanı Sinema Manyağı Yapacak Kadar Nüfuzlu Bir Film: Se7en