Seks Yapmak Nezleye İyi Gelir mi?

Seks ve nezle hastalığı arasında nasıl bir ilişki olabilir diye düşünüyorsanız size bilimsel açıdan bu konuyu açıklıyoruz.
Seks Yapmak Nezleye İyi Gelir mi?
iStock

seks esnasında vücudun salgıladığı en temel hormonlardan birisi adrenalin (epinephrine)'dir. adrenalin dayağa karşı salgılanmakla birlikte (bkz: cem yılmaz)(bkz: organize işler)(bkz: ardinal) aslında heyecan, korku, stres durumlarında böbrek üstü bezlerden salgılanır. bu da anlık olarak kaslara ekstra bir güç gelmesine, kendimizi daha kuvvetli hissetmemize neden olur. aslında evrimsel bir süreçte gelişen kaç kurtul tepkisidir bu. işte bu adrenalin seks esnasında da salgılandığı için (dopamin ve oksitosinle birlikte) hem haz duygusunu arttırır (yani kafa yapar), nitrik oksitle birlikte nabız, kan basıncı ve nefes hızı da artar, kaslar sertleşir, damarlar daralır. işte bu etkiler de size kendinizi iy hissettirir, burnunuz akıyorsa durur, yorgunluk geçer. 

benzer etkiler psödoefedrin içeren ilaçlar da yapar. ama benzer etki derken burun tıkanıklığını açmaktan bahsediyorum, yoksa size seks hazzını yaşatmak, sonrasında da gevşetmek gibi etkileri yoktur, aman diyeyim. sonra gidip de fellik fellik psödoefedrin içeren ilaç aramayın, zaten yasaklandı, (bağımlılık yapıcı etkilerinden ve ayrıca metamfetamin üretiminde rahatlıkla kullanılabilmesinden dolayı). temel olarak dekonjestan (burun tıkanıklığını giderici) etkisine örnek verdim. grip esnasında damarlar dilate olur (gevşer), bu da burun tıkanıklığına yol açar, dekonjestanlar bu damarları daraltır, tıkanıklıklar açılır, bir süre rahatlarsınız, ilacın etkisi geçince de yine genişleyen damarlar nedeniyle burun tıkanır. bu nedenle insanlar sık sık burun tıkanıklığı giderici ilaçlar kullanmak ister ve bu da bağımlılık yapar, uzun vadede ise koku alma duyunuzu kaybetmeye bile yol açabilir. bunlar normalde reçeteli satılması gereken ilaçlardır, içinde belirli miktarda pe bulunduranlar yani.

ekleme: ilaç adını boşuna merak etmeyin. burnunuz tıkalıysa ve sorununuz varsa doktora gidin.

Uzayda Seks Yapmak ve Hamile Kalmak Mümkün mü?