Senegal Ordusunun Gambiya'ya Müdahalesi

Senegal Ordusunun Gambiya'ya Müdahalesi
iStock.com


gambiya'yı 22 yıl boyunca yöneten, son seçimde rakibi adama barrow'a kaybeden ama koltuğu bırakmamak için her türlü hinligi yapan yahya jammeh'in koltuğu bırakması için gerçekleşmiştir.

senagal ordusunun gambiya içlerine doğru hareket ederken, gambiya ordusundan herhangi bir direnişin gelmediğini belirtmekte fayda var. müdahalenin afrika birliği desteği ile yapıldığını da belirteyim.

Yahya Jammeh


senegal ordusu müdahale için hareket ederken, moritanya devlet başkanını da jammeh'ı görevden ayrılmaya ikna etmeye çalıştığı bildiriliyor.

yarım saat önce seçilmiş gambiya başkanı adama barrow, yahya jammeh döneminin sona erdiğine dair bir tweet attı.

iStock.com


koltuğu bırakmamak için seçimleri geçersiz sayan, baskılar artınca göreve devam etmesini sağlamak için 90 gün boyunca ohal ilan eden yahya jammeh, askeri ve siyasi baskıya dayanamamışa benziyor ama afrika'da her an ne olacağını bilmek bir hayli güç. yahya jammeh ya da farklı bir grup önümüzdeki süreçte birkaç ülkenin desteği ile adama barrow'a darbe gerçekleştirirse kimse şaşırmasın.

yahya jammeh & sall (moritanya devlet başkanı) arasındaki görüşmejammeh & sall görüşmesinde, jammeh'in görevi bırakmayı kabul ettiğine dairşaka gibi, yahya jammeh görevi bırakmasına yönelik teklifi reddetmişafrika birliğine bağlı senegal ordusunun gambiya'ya girişi

ecowas kararıyla ve birleşmiş milletler güvenlik konseyinin onayıyla gerçekleşmektedir. nijerya da operasyona asker, uçak ve donanma desteği veriyor. ayrıca gambiya ordusu (yaklaşık 2500 kişilik bir kuvvet) olayın siyasi bir kavga olduğunu; senegal ordusuna müdahale edilmeyeceğini, askerlerin hayatlarını tehlikeye atmayacaklarını açıkladı. yani darbeyle başa gelen diktatöre ordu da sahip çıkmayacak.

iStock.com


dışarıdan görüldüğü kadarıyla gambiya ordusu ülkedeki siyasi kargaşaya taraf olmak istemiyor ve ecowas bu görevi gambiya'nın tek sınır komşusu olan senegal'e verdi. ayrıca nijerya'nın doğrudan müdahale talebi de kara sınırı olmadığı için yine ecowas tarafından reddedildi ancak senegal ordusuna personel desteği vermesi ve gerekirse denizden kuşatma yaparak harekata destek vermesi kabul edildi.

iStock.com


tabi bunlar sadece masa başında konuşulanlar. gambiya ordusunun açıklamasından sonra muhtemelen bunların hiçbirine gerek kalmadan küçük bir senegal askeri birliği gambiya'ya girerek diktatörü teslim alacak ve olay kapanacaktır.

gambiya'nın sınırlarının çizilmesi ile ilgili kısa bir bilgi notu.

Gambia / iStock.com


gambiya konum olarak afrika kıtasının batı yakasında, atlantik okyanusu kıyısında yer almaktadır. ülke 11.295 km² yüzey alanı ile afrika kıtasının en küçük devleti konumundadır. ülkenin toplamda var olan 740 km'lik sınırının uzunluğu 480 km, genişliği ise gambiya nehri'ne bağlı olarak 10 ila 50 km arasında değişmektedir. atlantik okyanusu kıyısı hariç ülke tamamen kendisinden yüzölçümü olarak yirmi kat daha büyük olan senegal tarafından çevrilidir. 

Gambia Nehri / iStock.com


ülke yanlış bir düşünce olarak enclave, tamamı yabancı topraklarla çevrilmiş bir bölge, olarak tanımlanmaktadır, ancak bu termini anlamını bire bir vermektedir. ülkenin dünya üzerindeki devletler arasında bakıldığında ilginç bir sınır hattı vardır. bu sınırın oluşmasının gerçek sebebi, ingilizlerin bu bölgeye işgal nedeni ile geldiklerinde, gambiya nehri'nin gemi ile ilerleyebildikleri bölgelerde, gemilerinden attıkları topların gittiği en son mesafesine göre sınır hattının belirlenmiş olmasıdır.