Shrek Karakterine İlham Verdiği İddia Edilen Fransız Güreşçi: Maurice Tillet

French Angel (Fransız Melek) lakaplı güreşçi Maurice Tillet, bir tesadüf olamayacak kadar Shrek'e benziyor.
Shrek Karakterine İlham Verdiği İddia Edilen Fransız Güreşçi: Maurice Tillet

maurice tillet, nam-ı diğer “the french angel” yani "fransız melek".

st. petersburg, rusya'da 23 ekim 1903'te doğan tillet, babasını sekiz yaşında iken kaybetmiş. sevimli ve sevecen bir çocuk olduğu için annesi ona angel (melek) dermiş. (bazı kaynaklara göre 1904'te ural dağları'nda doğduğu da yazılıyor)

1917'lerde rus devrimi artık ülkeyi iyice sarmaya başlayınca anne tillet çocuğunu da alıp, fransa'nın reims şehrine gidiyor ve orada yaşamaya başlıyorlar. normal ve sağlıklı bir çocukluk geçiren maurice'in, onyedi yaşında vücudunda tuhaflıklar olmaya başlıyor; başı, elleri, ayakları ve göğsünün anormal derecede büyüdüğü fark ediliyor. yirmi yaşında da kendisine akromegali teşhisi konuyor.


genç adam bu hastalığa yakalanmadan önce atletik yapıya sahip olup rugby ile ilgileniyordu. öyle ki londra'daki bir maçtan sonra kral george v ile el sıkışmaktan onur duyduğu bir fransa rugby takımına seçildi. bu anısını herkese anlatırken de kendisi ile gururlanıyordu.

on dört dil bilen maurice tillet, hayali olan hukuktan vazgeçmedi ve toulouse üniversitesi'nden başarı ile mezun olup hukuk diplomasını aldı. aldı almasına ama ses tonundaki tuhaf kalınlık, devasa olmaya başlayan vücudu ile insanlar tarafından bir miktar dışlanmaya başladığını hissedip, bu alanda istediği başarıyı elde edemeyeceğini düşündü.


bundan sonra hayatına yeni bir yön vermesi gerekiyordu, o da fransız donanmasına katıldı. donanmadaki mühendislerden biriydi ve baş küçük memur rütbesi ile görev aldı. beş yıl boyunca onurlu bir şekilde hizmet ettikten sonra 1936'de (ya da 1937) tillet, onu güreş işine girmeye ikna eden litvanyalı profesyonel güreşçi karl pojello ile tanıştı ve singapur'a gitti. o artık güreş ringlerindeki bir efsaneydi. (bu esnada bir kaç fransız filminde de küçük roller aldı: 1931 yapımı "soir de rafle ” filminde top adamı rolü onundu.)

tillet, ingiltere ve fransa'da iki yıl boyunca ‘ melek ’ olarak güreşti fakat 2. dünya savaşı pojello ve maurice’i amerika'ya gitmeye zorladı. 24 ocak 1940'ta luigi bacigalupi'ye karşı boston garden'da ilk resmi amerikan galibiyeti belgelendi. 19 ay boyunca yenilmedi ve artık "güreşteki en çirkin adam " olarak anılsa da, mayıs 1940'tan mayıs 1942'ye kadar awa dünya ağır siklet şampiyonu ünvanını korudu. ne yazık ki 1945'te sağlığı giderek bozulmaya başladı.


maurice kariyerinin sonraki yıllarını menajeri karl pojella ve karl’ın karısı olga ile birlikte yaşadı. yıllarca sigara içtiği için menajer karl akciğer kanserine yakalandı, maurice ise akromegaliye bağlı olarak genişlemiş bir kalple yaşama tutunmaya çalışıyordu. son dövüşü şubat 1953'te ingiliz ağır siklet şampiyonu olan bert assirati ile olandı.. ringde güzel savaştı ama burada bir çok kez yenildi.

4 eylül 1954'te karl pojella , akciğer kanseri nedeniyle vefat etti. ve sadece 13 saat sonra maurice de vefat etti. bazı kaynaklarda maurice'in menajeri karl öldükten sonra, kendisinin de bu dünyada yaşamak için sebebi olmadığını söylediği yazıyor. iki dost cenaze törenine binlerce kişi katıldı. illinois, justice'deki litvanya ulusal mezarlığı'na yan yana gömüldü. ikisi hayatta güreşmek için bir tutkuyu paylaşırken, ölümde bir mezar taşını paylaştılar. mezar taşında, "ölümün bile ayıramadığı arkadaşlar" yazıyordu.


"bazı insanlar sadece içinde olmakla dünyayı benzersiz kılar." mourice tillet de bu insanlarda biriydi.

not: maurice tillet'in shrek karakterine ilham verdiği konusu hakkında bir kanıt bulunmuyor.

hakkında yapılan videolardan biri.

kaynaklar: 12