Sıfırdan Başlamayı Düşünenler İçin: Chuck Nasıl Bir Dizi?

2007-2012 arası yayınlanan diziyi zamanında kaçırmış olan ve şimdilerde tanımak isteyenler için özet niteliğinde bir yazı.
Sıfırdan Başlamayı Düşünenler İçin: Chuck Nasıl Bir Dizi?

tekrar chuck'a başladım. her hafta salı akşamı torrent ile indir. sonra git divxplanet'ten alt yazısını bul. senkron tutmasın, yazı önden gitsin. kontrol ede ede alt yazıyı ayarla. eski ama güzel günler.

chuck, 2007'den 2012'ye kadar ekranlarda kalan ve josh schwartz ile chris fedak tarafından yaratılan bir macera. hikayesi, genç ve zeki chuck bartowski'nin sıradan hayatının, eski oda arkadaşı bryce larkin tarafından gönderilen gizemli bir e-posta ile bambaşka bir hal alması üzerine kurulu. stanford'dan atıldıktan sonra teknoloji mağazası buy more'da çalışmaya başlayan chuck, kendini aniden amerikan hükümetinin sırlarını taşıyan bir bilgisayar olarak bulur.

Josh Schwartz & Chris Fedak

buy more'daki iş arkadaşları, bu dizide önemli bir yer tutar. jeff ve lester ikilisi, müzik grubu jeffster ile hikayeye mizahi bir tat katarlar. cıa ajanı sarah walker, yvonne strahovski'nin canlandırdığı etkileyici ve gizemli bir karakter olarak öne çıkar. adam baldwin'in oynadığı nsa ajanı john casey ise sert ve ciddi bir yapısıyla dikkat çeker.

hikayeniz california'nın burbank şehrinde geçiyor ve her bölümde chuck'ın casusluk becerilerini geliştirmesini ve kişisel ile iş hayatını dengelemeye çalışmasını konu alıyor. kız kardeşi ellie ve kocası devon captain awesome woodcomb, diziye aile ve ilişki dinamikleri katıyor. bu karakterler, ryan mcpartlin ve sarah lancaster tarafından canlandırılıyor.

müzikler, her bölümde farklı seçimlerle öne çıkıyor. jenerik müziği indie rock grubu cake tarafından yapılırken, jeffster grubunun performansları da dizinin müzikal zenginliğine katkıda bulunur.

chuck, geek tavırları ve hayattaki "kaybetmişliği" ile birçok genç ve yeni yetişkinin izlerken kendini onun yerine koyabileceği bir karaktere sahip. bu kadar özel kılan ve dizinin tüm negatif yanlarını görmemizi sağlayan da bu bağ sanırım.


bu dizi, izleyicilere sadece bir hikaye sunmakla kalmıyor, onları bir maceranın, aşkın ve dostluğun içine çekiyor. her bir karakterin özgün hikayesi ve gelişimi var. "aşk bitti" diyen sarah aşık oluyor. taş gibi casey pamuğa dönüyor. ters takla atamayan chuck lazerlerin arasından hopluyor, zıplıyor. dizi tıpkı bir insan gibi ilerliyor, gelişiyor, büyüyor. başlangıçta eğlenceli ve hafif bir aksiyon dizisi olarak başlasa da, zamanla artan duygusal yoğunluğuyla izleyiciler üzerinde derin bir etki bırakıyor. bu yöntem ile adeta karakterler ile birlikte büyüyoruz. ve yine bu sebepten onları ev arkadaşı, iş arkadaşı veya operasyon arkadaşı gibi görmeye başlıyoruz.

bu dizide mantık aramaktan ziyade mutluluğa, akışa ve samimiyete kendini bırakmak gerekiyor. amerika'daki tüm sorunları rıza baba ve ekibi gibi bu üçlünün çözmesini göz ardı etmelisin ve modern bir yeşilçam filmi, bir günümüz kemal sunal filmi izlediğini varsaymalısın. verdiği hissiyat tam olarak bu çünkü.

chuck, izleyiciye sadece bir hikaye sunmakla kalmayan, aynı zamanda bir duygusal yolculuğa çıkaran içten ve eğlenceli bir yapım. izlediğimiz en iyi dizi olmasa da, kesinlikle karakterlerle en çok bağ kurduğumuz ve izlerken en çok duygusal deneyim yaşadığımız yapım olarak hafızalarda yerini almaya devam edecek.