Şili'de, Garsonların Manken Standartlarında Olduğu İlginç Bir Kafe Türü: Cafe Con Piernas

Sadece kahve, su gibi alkolsüz içeceklerin servis edildiği Şili'ye özgü bu kafeler, garsonlarının 'çalışma kıyafetleri' olan dekolteli elbiseler, bikinilerle de epey meşhurlaşmış.
Şili'de, Garsonların Manken Standartlarında Olduğu İlginç Bir Kafe Türü: Cafe Con Piernas
Cafe Con Piernas çalışanlarından biri


cafe con piernas; şili'de, özellikle santiago'da yaygın olarak görülen bir kafe türü. ispanyolca (literally) "bacaklı kafe" anlamına geliyor ve adındaki "bacak" basbayağı bildiğimiz bacak. nasıl derseniz, minicik etekler giymiş -hatta neredeyse eteğini evde unutmuş- uzun bacaklı, boylu poslu bol makyajlı kızlar servis yapıyor bu kafelerde. daha doğrusu kafenin tek atraksiyonu bu. şu + çay ve kahve türlerinden başka hiçbir şey (unların yanına kek, kurabiye vs. dahil olmak üzere) bulunmuyor. oturacak yer de yok, kahve servisi yapılan ve kızların durduğu yere paralel uzuuuun barlar var, burada ayakta içiliyor çay-kahve.

ancak bu tariften üstsüz garsonların servis yaptığı, it kopuk ve gereğinden fazla alkollü turist tayfasının kızlara yavşamaya gittiği barlar gelmesin aklınıza. insanların gerçekten de bir kahve içip çıkmak üzere geldiği, hatta müşterilerinin çoğunluğunu takım elbiseli kravatlı iş adamlarının oluşturduğu mekanlar bunlar; "iki toplantı arası kahve molası verelim, arada bir iki bacak görelim gözümüz gönlümüz açılsın" havasında daha çok. bu da ortamı gerçekten absürd bir hale getiriyor.


müşterilerin arasında kadınlar da var ama çoğunluğu erkek. hatta kadınlar tuvaleti bulunmuyor.

kahve bahane belki ama, yine de şöyle bakalım sunulan kahve nasıl derseniz bu arada, hiç fena değil.

kız arkadaşınızla şöyle arkalarda bir masaya oturup koskoca yaşını başını almış erkeklerin daracık mini kırmızı elbiseler içinde yürüyen garson kızların ardından nasıl baktıklarını, diplerinin düştüğünü izlemek çok eğlenceli. bizim gittiğimiz plaza de armas meydanında bulunan cafe caribe idi. yalnız kızlar bacak show yapıyor falan ama iskandinav kızları ya da adriana, gisele falan beklemeyin. bildiğiniz etine buduna dolgun latinolar bunlar. a


dından da anlaşılacağı gibi kahveci, alkol bulunmuyor. ama ordayken düşündüm de 1 fincan kafein eşliğinde dipleri düşen adamlara irish coffee falan servis yapsalar hallerini düşünemiyorum. cafe cariba'da yoktu ama bazı şubelerinde yerler ayna kaplıymış.