Sinema ve Edebiyatta Geçen, Gerçekten Öğrenebileceğiniz Kurgusal Diller

Sinema ve edebiyat eserlerinde geçen bazı kurgusal dilleri gerçekten öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz?
Sinema ve Edebiyatta Geçen, Gerçekten Öğrenebileceğiniz Kurgusal Diller


alienese: futurama

alienese (sadece "uzaylı dili" olarak da adlandırılır) belki de bu listedeki öğrenmesi en kolay dillerden biridir - tabii eğer bir matematikçiyseniz. futurama adlı animasyon programında gizli şakalar için kullanılması amaçlanan bu dil, ingilizce alfabeye doğrudan karşılık gelen 26 karakterden oluşan basit bir ikame alfabesi olarak başladı. ancak, bu hayranlar için çok kolay oldu, bu yüzden bunun yerine matematiği kullanan ikinci bir dil formu tasarlandı. her sembolün sayısal bir değeri vardır ve mesajlar şu şekilde çevrilir: önce ilk sembol doğrudan çevrilir (0=a, 1=b, vb.), ardından kalan harfler için önceki sembolün değeri çıkarılır (sonuç 0'dan küçükse 26 eklenir).


lapine: watership down

richard adams'ın watership down'u yeni bir yuva arayan bir tavşan kolonisinin hikâyesidir. tavşanlar lapine olarak bilinen ve kulağa "doygun" gelmesi amaçlanan bir dil konuşurlar. metinde sadece birkaç düzine lapine kelimesi geçse de, hayranları o zamandan beri bu dili farklı gramer ve kelime dağarcığına sahip işlevsel bir dil haline getirmişlerdir.

os e layth frithyeer hyaones, on layth zayn yayn dahloil. = eğer bugün hava güneşliyse, gidip karahindiba bulacağız.


na’vi: avatar

2009 yılında gişe rekorları kıran avatar filmi için yönetmen james cameron, uzaylı ırkı na'vi'lerin kendi çalışma dilleriyle birlikte tamamen gelişmiş bir konsept olmasını istedi. dev mavi varlıklar için kapsamlı bir kelime hazinesi ve dilbilgisi oluşturan dilbilimci paul frommer'dan yardım aldı. hayranlar bunu çabucak kavradı ve frommer'ın da yardımıyla dili geliştirmeye devam ettiler.

fayvrrtep fìtsenge lu kxanì. fìpoti oel tspìyang, fte tìkenong liyevu aylaru. = bu iblisler burada yasak. diğerlerine ders olsun diye bunu öldüreceğim.


dothraki: game of thrones/a song of ice and fire

george r.r. martin, a song of ıce and fire kitap serisinde, at yetiştiren göçebe dothraki halkını kurmuştur. martin kitaplarda dothraki dilinden çok az kelimeye yer verdi, ancak hbo televizyon dizisi için dil yaratma topluluğu'ndan david peterson bu kelimeleri tam bir sözlüğe dönüştürmek üzere işe alındı. dothraki halkının yaşamı her şeyden önce atlarına bağlı olduğundan, peterson dili at binme ve yetiştirme ile olan bu yakın ilişkiyi yansıtacak şekilde yarattı. dothraki dili dizideki oyuncular tarafından sıklıkla konuşuluyor ve pek çok hayran da bu dili öğreniyor.

hash yer dothrae chek asshekh? - bugün nasılsın? (bugün iyi at binebiliyor musun?)


klingonca: star trek

klingonca en iyi bilinen kurgusal dillerden biridir. dilbilimci marc okrand tarafından televizyon dizisi star trek'teki savaşçı klingon ırkının dili olarak yaratılmıştır. okrand dil hakkında birkaç kitap yayınladı ve klingon dil enstitüsü olarak bilinen bir kuruluşun bu dile adanmış üç aylık bir dergisi var. hayranları bu dili evlilik törenleri düzenlemek ve şarkı yazmak için kullanıyor ve hatta shakespeare'in hamlet'inin bir uyarlaması klingonca olarak yayınlandı. klingonca kendi alfabesine sahip olsa da, dil genellikle türkçe ve diğer dillere çevrilebilir.

nuqdaq 'oh puchpa''e'' - banyo nerede?


elvish: j.r.r. tolkien evreni

bir filolog ve sözlükbilimci olan j.r.r. tolkien, hobbit ve yüzüklerin efendisi üçlemesi gibi tanınmış eserlerinden herhangi birine başlamadan önce elf dillerini yaratmaya başladı. aslında elfçenin hayranlar tarafından yaygın olarak öğrenilen iki biçimi vardır: quenya ya da yüksek elfçe ve sindarin, her ikisi de tolkien'in bizzat çalıştığı iki dil olan fince ve galce'ye dayanmaktadır. ve bunlar farklı lehçelere ayrılabilir. elfçe yazının farklı biçimleri bile vardır - bunlardan birini yüzüklerin efendisi filmlerinde yer alan tek yüzük üzerinde görmüş olabilirsiniz.

elen síla lumenn' omentielvo = buluşma saatimizde bir yıldız parlıyor.